Valodu dienas pasākumi

Eiropas Valodu diena 2023

Eiropas Valodu diena 2022

Kopš 2001. gada Eiropas Padomes dalībvalstīs 26. septembrī svin Eiropas Valodu dienu – valodu daudzveidības svētkus – aicinot ikvienu cilvēku valodas apgūt visa mūža garumā. Jau astoņpadsmito gadu šos pasākumus organizēja un koordinēja Latviešu valodas aģentūra kopā ar sadarbības partneriem.

Iepazīsties ar Eiropas Valodu dienas pasākumiem!

No 23. līdz 24. septembrim Varšavas Universitātē norisinjās jau devītā starptautiskā Baltijas valstu studentu konference „Tilti Baltijāˮ (Bridges in the Baltics).

Sestdien, 24. septembrī,  plkst. 15.00 pasākums „Nāc uzspēlēt Scrabble Valodu mājā!ˮ  Spēlējām latviešu, angļu, vācu, norvēģu un igauņu valodā. Pasākumu piedāvāja Valodu māja (Rīga, Avotu iela 3).

Svētdien, 25. septembrī, plkst. 18.00 Skandināvu grāmatu klubs Valodu mājā. Diskutējām par sāmu rakstnieka Sigbjērna Skodena (Sigbjørn Skåden) grāmatu ,,Putns”. Pasākums notika skandināvu valodās, to piedāvāja Valodu māja (Rīga, Avotu iela 33).

Pirmdien, 26. septembrī: 

 • no plkst. 10.00 līdz 18.00 Eiropas valodu maratons. Mācies frāzes dažādās ES valodās! Skolotāju lomā iejutās bērni un jaunieši. Vairāki desmiti skolēnu kļuva par talantīgiem skolotājiem un palīdzēja klātesošajiem apgūt frāzes angļu, vācu, poļu, spāņu, itāļu, franču, holandiešu un citās ES valodās. Pasākumu piedāvāja Eiropas Savienības māja (Rīga, Aspazijas bulvāris 28).
 • 12.00 Ukraiņu kultūras pēcpusdienā bija iespēja dzirdēt dziesmas Katrīnas Gupalo izpildījumā, bērni atraktīvā veidā varēja apgūt jaunus vārdus latviešu valodā un veidot pastkartes. Ukraiņu pavāres rādīja, kā vārīt boršču. Pasākumu vadīja Roberto Meloni, un tas notika Rīgas atbalsta centrā Ukrainas iedzīvotājiem (Rīgā, Amatu ielā 4). Iepriekšēja pieteikšanās notika šeit.
 • 16.30 Lekcija „Valoda – pārmaiņu spogulis. Language as a mirror of changeˮ (lekt. Lauma Terēze Lapa). Pasākumu piedāvāja LU Humanitāro zinātņu fakultātes Anglistikas nodaļa, Rīga, Visvalža iela 4a.
 • 18.00 Aigas Veckalnes lekcija un saruna „Kā ar valodu neizstumt?ˮ Pasākumu piedāvāja Valodu māja (Rīga, Avotu iela 33).
 • 19.00 aicinājām pievienoties Žulijena Nuhuma Kulibali sarunai ar aktieriem „Mēles mežģis – ekrāna valoda, aktiera valoda un kino valodaˮ. Pasākumu piedāvāja Eiropas Savienības māja (Rīga, Aspazijas bulvāris 28).
 • Apvidvārdu talka turpinās. Ikviens interesents tika aicināts iesaistīties un apvidvārdu talkas vietnē ierakstīt savu pamanīto un īpaši izceļamo apvidvārdu. https://apvidvardi.lu.lv. Pasākumu piedāvāja LU Latviešu valodas institūts un UNESCO LNK.

Trešdien, 28. septembrī, plkst. 16.00 notika seminārs „Latīņu-latviešu vārdnīca. Risinājumi īpašvārdu atveidei latviešu valodāˮ (prof. Ilze Rūmniece, asoc. prof. Gita Bērziņa, doc. Brigita Cīrule, doc. Ilona Gorņeva). LU Humanitāro zinātņu fakultātes Klasiskās filoloģijas nodaļa (Rīga, Visvalža iela 4a).

Trešdien, 5. oktobrī, bija iespēja piedalīties valodu meistarklasēs.

 • 17.00 Grieķu valodas meistarklase (lekt. Gatis Ezerkalns, prof. Ilze Rūmniece).
 • 18.00 Latīņu valodas meistarklase (doc. Ilona Gorņeva, prof. Ilze Rūmniece).

Meistarklases piedāvāja LU Humanitāro zinātņu fakultātes Klasiskās filoloģijas nodaļa (Rīga, Visvalža iela 4a).

Piektdien, 7. oktobrī, plkst. 18.00 notika atraktīvs Spāņu valodas vakars, kuru piedāvāja Spāņu kultūras centrs „Seneca”.  Rīga, Barona iela 62-3.

Latvijas Vācu savienības plānotie pasākumi.

 

Eiropas Valodu dienas turpinājumā godinām latviešu valodu kā valsts valodu.

Oktobra svētdienu rītos (9., 16., 23., 30. oktobrī) plkst. 10.35 LR1 „Latvijas Radioteātrī” skolēnu radošo darbu lasījumi „Tu esi Latvijas dārgums”. Skolēnu darbus lasīja Santa Didžus un Mārtiņš Budovskis. Režisors Valdis Lūriņš. Ierakstu nodrošina Latviešu valodas aģentūra, Latvijas Radio 1 „Ielūdz Radioteātrisˮ.

Piektdien, 7. oktobrī, plkst. 14.00 Daniela Evereta (Daniel Everett) grāmatas „Valoda – kultūras instruments” latviešu valodas tulkojuma atvēršana. Piedāvāja Latviešu valodas aģentūra, Latvijas Universitāte (LU Mazā aula, Rīga, Raiņa bulvāris 19).

Piektdien, 14. oktobrī, plkst. 15.00 notika grāmatas „Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos: Vidzeme” atvēršana. Aicināja Latviešu valodas aģentūra. Norises vieta: Valmieras Integrētā bibliotēka (Valmiera, Cēsu iela 4).

15. oktobris–18. novembris. Akcija „Valodas daudzinājums”. Akcijā aicinājām dalīties ar stāstiem, piemēriem un pārdomām par tiem avotiem ‒ personībām, grāmatām, notikumiem ‒, kas liek apzināties latviešu valodas vērtību un košumu. https://vards.valoda.lv/.

26. septembris–18. novembris. Skolēnu radošo darbu konkurss „Valoda dzīvo, ja Tu tajā runā”. (Latvijas skolas un latviešu skolas pasaulē). Latviešu valodas aģentūra izsludināja ikgadējo skolēnu radošo darbu konkursu „Valoda dzīvo, ja Tu tajā runā” un aicināja tajā piedalīties skolēnus no Latvijas skolām un latviešu skolām pasaulē. Konkurss norisinās no 26. septembra līdz 18. novembrim. No katras skolas deviņus labākos darbus (domrakstus un zīmējumus) gaidām e-pastā evd@valoda.lv vai pa pastu uz jauno Latviešu valodas aģentūras mājvietu – Rīgā, Meistaru ielā 10–401, LV-1050. Nolikums šeit.

VALODA DZĪVO, JA TU TAJĀ RUNĀ.

 

Detalizētāka informācija:

Velga Līcīte-Meldere

Latviešu valodas aģentūras projektu vadītāja

velga.licite@valoda.lv

26466660, 67201684

 

Eiropas Valodu diena 2021

Eiropas Valodu diena 2020

Eiropas Valodu diena 2019

Latviešu valodas aģentūra aicināja uz ikgadējiem valodas svētkiem – Eiropas Valodu dienas pasākumiem. Katru gadu 26. septembrī Eiropas Padomes dalībvalstīs kopš 2001. gada  svin Eiropas Valodu dienu, kad īpaša uzmanība tiek pievērsta Eiropas valodām, valodu daudzveidībai un to apguvei. Jau piecpadsmito gadu šos pasākumus organizēja un koordinēja Latviešu valodas aģentūra, iesaistot daudzus sadarbības partnerus.

Eiropas Valodu dienas pasākumu programma sākās jau 1. septembrī Stopiņu novadā, Sauriešu bibliotēkā, kur līdz 30. septembrim bija iespējams aplūkot fotoizstādi ,,Kļūdies tā, lai citiem prieks”.

Daugavpils pilsētas Izglītības pārvalde no 2. septembra līdz 26. septembrim rīkoja pasākumu ciklu ,,Kopā valodu daudzveidībā”, kura tēma bija ,,Multilingvāls cilvēks ‒ bagāts cilvēks”.

 1. septembrī jau no agra rīta, proti, no plkst. 7.40, ikvienam, kurš devās virzienā uz Daugavpili, bija iespēja izkrāsot savu braucienu ‒ uzzināt ko jaunu par valodu, literatūru un kultūras personībām Valodas vilcienā Rīga–Daugavpils. Pa valodas un literatūras ceļiem līdzi devās Latviešu valodas aģentūra, pasākumu vadīja Roberto Meloni, par muzikālo noskaņu rūpējās Julgī Stalte un Ēriks Zeps.

Plkst. 16.00 ,,Birojnīcā” (Dzirnavu iela 84 k-2, Berga Bazārs) cikla „Par valodu – tas ir interesanti?!” sarunā valodnieces Anna Stafecka un Vilma Šaudiņa atklāja valodas bagātību, stāstot par dialektiem un izloksnēm.

Plkst. 16.30 Humanitāro zinātņu fakultātē (Visvalža iela 4a, 402. telpa) bija iespēja ko vairāk uzzināt par kaimiņiem igauņiem, jo norisinājās igauņu valodas un kultūras nodarbība, ko rīkoja LU HZF docētāji un studenti.

Savukārt plkst. 17.30 sadarbībā ar Zviedrijas vēstniecību Rīgā un ES māju notika zviedru valodas vakars un filmas ,,Nopietna spēle” – kaislīgi ugunīga zviedru mīlas stāsta – seanss. Meistarklasi vadīja zviedru valodas pasniedzējs Latvijas Universitātē un Latvijas Kultūras akadēmijā Anderss Ulsons (Anders Olsson) kopā ar Ivaru Orehovu, kurš zviedru valodu māca Latvijas Universitātē. Filma ,,Nopietna spēle” (Den allvarsamma leken, 2016, režisore Pernilla Augusta), zviedru valodā ar subtitriem latviešu valodā, ir Jalmara Sēderberga 1912. gada romāna ,,Nopietnā spēle” adaptācija. Žurnālistu Arvidu Šērnblūmu un mākslinieka meitu Lidiju Stilli vieno sapnis par lielu, tīru, nepiesātināmu mīlestību. Tomēr sapņa piepildīšana prasa daudz lielākus upurus, nekā abi jelkad spējuši iedomāties. Filma ir par izvēlēm, kuras mūsu priekšā noliek vai nenoliek dzīve. Par izvēlēm un to sekām.

 

 1. septembrī spāņu kultūras centrs ,,Seneca” sadarbībā ar ES māju bija sagatavojis interesantu un noderīgu spāņu kultūras vakaru ,,Paradumi un manieres Spānijā”. Havjers Fernandezs Krūzs, spāņu kultūras centra „Seneca” direktors, vadīja arī sasveicināšanās meistarklasi. Pasākumā bija iespēja izzināt dažādus interesantus faktus par spāņu valodu un spāņu paradumiem, kā arī tika atspēkoti stereotipi par Spāniju. Pasākums norisinājās no plkst. 17.00 ES mājā, Aspazijas bulvārī 28.

 

Lai pārbaudītu zināšanas, mazliet izaicinātu un iepazītu sevi, 30. septembrī no plkst. 15.00 Baltijas Starptautiskajā akadēmijā, Lomonosova ielā 4, 116. auditorijā, norisinājās Tulku cīņas: pasākums topošajiem tulkiem un tulkotājiem. Pasākuma rīkotāji aicināja: ,,Uzzini, kas tu esi un ko vari bez viedtālruņa un Google tulkotāja!”

 1. oktobrī no plkst. 16.30 Humanitāro zinātņu fakultātē, Visvalža ielā 4a, 215a telpā, norisinājās čehu valodas un kultūras nodarbība, kuru vadīja docente Nadežda Kopoloveca. Nodarbība tika veltīta Čehijas nacionālo svētku tradīcijām, kā arī vārdiem un frāzēm, kas saistītas ar šo svētku svinēšanu vai nozīmīgo notikumu datumu atzīmēšanu. Nodarbība notika čehu valodā, bet to varēja apmeklēt interesenti ar jebkuru, pat nulles līmeni čehu valodā.
 2. oktobrī LU Humanitāro zinātņu fakultāte (Visvalža iela 4a) aicināja izzināt vairākas romāņu valodas: spāņu, franču un itāļu. No plkst. 14.00 Ibēristikas un Latīņamerikas studiju centra pasniedzēji un studenti rīkoja pasākumu ,,Spāņu valoda, lingua franca (El Español, Lingua Franca)”, kurā tika piedāvāta daudzveidīga informācija un norises:
 • ceļojums spāņu valodas vēsturē (interaktīva prezentācija par spāņu valodas izcelsmi, tās saskarsmi ar citām valodām Eiropā un Latīņamerikā, noslēgumā vārdu spēle);

viaje a la Historia del Español (una presentación interactiva sobre el origen del español, su historia y contactos con otras lenguas en Europa y America Latina seguida por el juego de palabras);

 • zināmais un nezināmais Spānijas kultūrā (viktorīna);

lo conocido y lo desconocido de la cultura española (concurso);

 • ERASMUS studijas Spānijā (ERASMUS studentu pieredze);

estudios ERASMUS en España (experiencias compartidas por los estudiantes ERASMUS); 

 • dziedāšana spāņu valodā (neliels koncerts);

cantemos en español! (Concierto.)

No plkst. 14.30 bija konkurss tiem, kuri vēl nerunā vai domā, ka nerunā franciski, ,,Parlez-vous français? /Vai jūs runājat franču valodā?”

No plkst. 15.00 bija pasākums ,,Ieskats Itālijas un Latvijas attiecību vēsturē”, kurā tika stāstīts  par mazāk zināmiem aspektiem abu valstu attiecībās, kā arī valodas aktivitātēs varēja runāt itāļu valodā.

 1. oktobrī, turpinot Latviešu valodas aģentūras iedibināto sarunu ciklu „Par valodu – tas ir interesanti?!”, plkst. 16.00 ,,Birojnīcā” (Dzirnavu iela 84 k-2, Berga Bazārs) notika tikšanās ar Andreju Veisbergu. Valodnieks un tulks stāstīja par tulkojumvalodu, tulka darbu un valodas kultūru.
 2. oktobris ir Alekša Kivi diena, tādēļ no plkst. 18.00 Ziemeļvalstu Ministru padomes birojā Latvijā, Marijas ielā 13 (Berga bazārs), notika somu valodas pasākums ,,Kivi is rock!”, kuru rīkoja Humanitāro zinātņu fakultātes docētāji un studenti.

No 11. līdz 12. oktobrim Latvijas Universitātē, Raiņa bulvārī 19, norisinājās 7. starptautiskā Baltijas valstu studentu konference ,,Tilti Baltijā” (Bridges in the Baltics).

,,Izstāsti man savu sapni” ‒ par šādu tēmu Latviešu valodas aģentūra aicināja skolēnus Latvijas skolās un latviešu skolās pasaulē rakstīt radošos darbus un zīmēt zīmējumus. Konkurss norisinājās no 26. septembra līdz 18. novembrim.

Eiropas Valodu diena ir Eiropas Padomes iniciatīva, ko Latvijā organizēja Latviešu valodas aģentūra kopā ar sadarbības partneriem: Eiropas Komisiju, Eiropas Savienības māju, Latvijas Universitāti, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Gruzijas vēstniecību Latvijā, Zviedrijas vēstniecību Latvijā, Gētes institūtu Rīgā, Francijas institūtu Latvijā, Spāņu kultūras centru ,,Seneca”, Itāļu valodas pasniedzēju asociāciju, Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi, Baltijas Starptautisko akadēmiju, AS ,,Pasažieru vilciens”.

Visi pasākumi bija bez maksas, izņemot biļešu iegādi Valodas vilcienam Rīga‒Daugavpils.

Aicinām interesentus gan Latvijā, gan ārpus Latvijas iesaistīties un bagātināt Eiropā runāto valodu apguves un lietošanas pieredzi, vienlaikus novērtējot un lietojot ikdienā latviešu valodu – mūsu valsts valodu!

 

Eiropas Valodu diena 2018

Eiropas Valodu diena 2017

Latviešu valodas aģentūra aicināja uz ikgadējiem valodas svētkiem – Eiropas Valodu dienas pasākumiem. Šī diena tiek svinēta visās Eiropas Padomes dalībvalstīs 26. septembrī kopš 2001. gada. Jau trīspadsmito gadu Eiropas Valodu dienas pasākumus organizēja un koordinēja Latviešu valodas aģentūra, iesaistot sadarbības partnerus.

2017. gadā Eiropas Valodu dienas pasākumu cikla sākumā aicinājām uz tikšanos ar tulkotājiem Juri Kronbergu, Contru (Margusu Konnulu) un Guntaru Godiņu. Eiropas Valodu dienas pasākumos aicinājām pārbaudīt zināšanas viktorīnā, apmeklēt izstādi, piedalīties skolēnu radošo darbu konkursā “Kas manu tautu dara stipru”, skaipa nodarbībā, lekcijās, seminārā “Emocijas valodā”, apgūt spāņu, franču, lietuviešu, poļu, igauņu, zviedru, itāļu, grieķu, vācu valodu un zīmju valodu Eiropas valodu darbnīcās, 9. klašu skolēnu komandas varēja piedalīties zināšanu un erudīcijas konkursā, iepazīties ar Eiropas atzinības zīmes valodu apguvē laureātiem, piedalīties konferencē “Latvija diasporai un diaspora Latvijai”,  5. starptautiskajā Baltijas valstu studentu konferencē “Tilti Baltijā”(“Bridges in Baltic”) Stokholmas Universitātē un latviešu valodas nodarbībā Viļņas Universitātē. Žurnālistus aicinājām piedalīties seminārā par latviešu valodu digitālajā vidē Valodas vēstnieku vēlbrokastis”, savukārt jauniešus un pieaugušos aicinājām piedalīties konkursā “Kļūdies tā, lai citiem prieks”. Pasākumi notika no 20. septembra līdz 30. oktobrim.

Aicinājām interesentus iesaistīties un bagātināt valodu apguves un lietošanas pieredzi, vienlaikus novērtējot un godinot latviešu valodu kā mūsu valsts valodu.

Pasākumu programma apskatāma plakātā. Visi pasākumi bija bez maksas.

Vairāk: velga.licite@valoda.lv

 

Eiropas Valodu diena 2016

Plakats Drukai LVA 15 09 16

Eiropas Valodu dienas 15. gadskārtā Latviešu valodas aģentūra organizēja un koordinēja pasākumus jau divpadsmito reizi. Pēc Rīgas Juglas vidusskolas skolotājas Solveigas Akmentiņas ierosinājuma 2016. gada EVD pasākumu cikla vienojošais elements bija „Labie vārdi Eiropas valodās”. Aģentūras un sadarbības partneru rīkotie valodu svētki ilga visu septembri.

Jau 1. septembrī valodu interesenti tika aicināti piedalīties viktorīnā „Eiropas Valodu diena pasaulē un Latvijā”, kur, meklējot atbildes uz 2 kārtu jautājumiem, bija iespēja uzzināt interesantu informāciju gan Latviešu valodas aģentūras mājaslapā, gan Eiropas Valodu dienas oficiālajā mājaslapā htp://edl.ecml.at/. Viktorīnas uzvarētāji tika sveikti 26. septembra pasākumā.

No 5. septembra līdz 16. septembrim Rīgas Juglas vidusskolas skolēni tika aicināti domāt par labajiem vārdiem Eiropas valodās, dublējot populāru animācijas filmu fragmentus un liekot multfilmu varoņiem izteikt komplimentus, slavēt citam citu un apmainīties labiem vārdiem.

Atskatoties uz Eiropas Valodu dienu 2015, no 5. septembra līdz 3. oktobrim Alūksnes pilsētas bibliotēkā interesenti varēja aplūkot 2015. gada fotogrāfiju un stāstu konkursa „Saredzi valodu, saredzi stāstu” labāko darbu izstādi un smelties ideju šī gada konkursam, kas tika izsludināts Eiropas Valodu dienā – 26. septembrī.

Ceturtdien, 8. septembrī Alūksnes un Apes novada bibliotekāriem bija iespēja iepazīties ar aktuāliem valodas leksikas jautājumiem un Latviešu valodas aģentūras valodas konsultantu pieredzi.

Pirmdien, 19. septembrī, reģionu žurnālisti tika aicināti uz „Valodas vēstnieku vēlbrokastīm”. Pasākuma mērķis bija pievērst žurnālistu uzmanību valodas kultūras jautājumiem, aktivizēt vēlmi līdzdarboties valodas saudzēšanā un kopšanā, rosināt veidot pētnieciskas publikācijas par un ap valodu. 6 stundu meistarklasē žurnālisti iepazinās ar valodas situāciju Latvijā – 2010.–2015. gada monitoringa rezultātiem (LVA projektu vadītājas sociolingvistes G. Kļava un Dr. philol. S. Pošeiko), valodas konsultantu pieredzi (LVA galvenā lingviste Dr. philol. Dite Liepa), valodas kultūras jautājumiem (Prof. Dr. habil. philol. Andrejs Veisbergs) un Lingvistisko karti (SIA „Maplant” projektu attīstības direktors D. Kreilis), kā arī diskutēja par radošu vidi valodā (dzejnieks, tulkotājs Andris Akmentiņš) un aktīvi līdzdarbojās Latvijas Institūta Latvijas stāstu darbnīcā.

20. septembrī uz zinātnisko vakaru LU Humanitāro zinātņu fakultātē aicināja Baltijas – Vācijas Augstskolu birojs; ar lekciju „Vācu valoda kā svešvaloda pasaulē” uzstājās prof. Ulrihs Ammons (Ulrich Ammon) un par latviešu, igauņu un lībiešu valodas statusu Eiropas valodu kontekstā stāstīja Kertu Kibermane un Gunta Kļava.

Savukārt 23. septembrī Baltijas – Vācijas Augstskolu birojs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku un Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūtu piedāvāja apmeklēt Dr. Rolfa Fīlmaņa (Rolf Fielmann) vieslekciju „Rūdolfa Blaumaņa Nāves ēnā/Im Schatten des Todes (1899) kā kristīga alegorija: daudzlīmeņu rakstības nozīme divās valodās”.

Eiropas Valodu dienā – 26. septembrī – uz tradicionālajām Eiropas valodu darbnīcāmaicināja Eiropas Savienības māja, savukārt Latviešu valodas aģentūras organizētajā pasākumā „Eiropas Valodu dienai – 15” bija iespēja atskatīties uz Eiropas Valodu dienas pirmsākumiem Latvijā, tika sveikti viktorīnu un konkursu uzvarētāji, prezentēta Eiropas Valodu dienas oficiālās mājaslapas sadaļa latviešu valodā un izsludināti 2016. gada radošie konkursi gan pieaugušajiem, gan bērniem. Valodas svētki tika svinēti „Rocket Bean Roastery” kafijas grauzdētavā, kuras pārstāvis iepazīstināja klātesošos ar kafijas aizraujošajiem ceļiem pasaulē, Eiropā un Latvijā, salīdzinot kafijas šķirņu dažādību ar valodu daudzveidību.

2016. gada radošo darbu konkursos aicinājām vairāk meklēt, pamanīt un novērtēt labos vārdus mums apkārt. Fotogrāfiju un stāstu konkursā „Redzu labu vārdu, rakstu labu stāstu” mudinājām dalībniekus atrast labus vārdus apkārtējā vidē, nofotografēt tos, papildināt ar stāstu par attēla izcelsmi un dalīties ar to ar pārējiem. Tradicionālais skolēnu radošo darbu konkurss Latvijas novadu un diasporas skolu jauniešiem aicināja skolēnus rakstīt par to, kā ir, kad „Labi vārdi sirdi silda”. Visus konkursa darbus, kā parasti, gaidījām no 26. septembra līdz 18. novembrim.

No 26. septembra līdz 30. septembrim savā mājaslapā franču valodai veltītu viktorīnupiedāvāja Eiropas Valodu dienas ilggadējie partneri Francijas Institūts.

Otrdien, 27. septembrī, notika Baltijas – Vācijas Augstskolu biroja organizētais simpozijssadarbībā ar Vācijas vēstniecību Rīgā un Harrassowitz izdevniecību „Baltijas vācu valodas attīstība”. Simpozija laikā tika svinēti arī grāmatas „Vācu valoda Baltijā. Anotēta pētniecības bibliogrāfija” atvēršanas svētki.

28. septembrī Latvijas Universitātē Eiropas Nacionālo valodas institūciju federācijas (EFNIL) prezidentam Gerhardam Štikelam (Gerhard Stickel) tika pasniegts LU goda doktora diploms un notika LU goda doktora G. Štikela lekcija „National and European language policies. Where are we now?” („Eiropas Savienības un tās dalībvalstu valodas politika: kur pašlaik atrodamies?”). Vakarā interesenti varēja piedalīties valodu mācību centra „Valodu darbnīca” rīkotajās sarunu darbnīcās franču, latviešu un angļu valodā „Kā mācīties valodas?”, kas notika „DarbaVietā”.

Uz spēļu vakaru franču valodā „Rencontres à la française” 29. septembrī aicināja Francijas Institūts.

Piektdien, 30. septembrī, Baltijas Starptautiskajā akadēmijā tika atklāts Laimas Kotas (Muktupāvelas) esejas „Latvieši un toDieviņš” attulkojums, ko īstenojuši BSA studenti, lai atdzīvinātu esejas nesaglabājušos variantu latviešu valodā.

Jau 4. starptautiskā Baltijas valstu studentu konference „Tilti Baltijā” („Bridges in the Baltics”) 2016. gadā notika Varšavas Universitātē Polijā no 30. septembra līdz 1. oktobrim.

1. un 2. oktobrī Ventspilī tika godināta lībiešu valoda un tradīcijas. Lībiešu dienas Ventspilī 2016 organizēja Ventspils lībiešu apvienība „Rānda”.

2016. gada Eiropas Valodu dienas pasākumu ciklu noslēdza Latviešu valodas aģentūras pētījuma „Valodas situācija Latvijā: 2010–2015” prezentācija 5. oktobrī LU Humanitāro un sociālo zinātņu pētījumu centrā, kur pētījuma autori un redaktori iepazīstināja ar būtiskākajām tendencēm valodas attīstībā un lietošanā Latvijā pēdējo piecu gadu laikā.

Eiropas Valodu dienas 2016 pasākumus Latviešu valodas aģentūrai palīdzēja organizēt sadarbības partneri: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Izglītības un zinātnes ministrija, Latvijas Universitāte, Francijas Institūts, Baltijas – Vācijas Augstskolu birojs, Latvijas Institūts, Baltijas Starptautiskā akadēmija, Varšavas Universitāte, Rīgas Juglas vidusskola, Ventspils lībiešu apvienība „Rānda”, valodu mācību centrs „Valodu darbnīca”, Alūksnes pilsētas bibliotēka.

Visi pasākumi bija bez maksas.

Oficiālais EVD uzsaukums 2016.

 

Eiropas Valodu diena 2015
EVD plakats 2015

2015. gadā Eiropas Valodu dienas pasākumi, ko Latviešu valodas aģentūra organizēja jau vienpadsmito gadu, sākās 11. augustā un noslēdzās 18. novembrī. Eiropas Valodu dienu Latvijā šogad atzīmējām ar plašu un bagātu programmu.

Pirmo svētku aktivitāti izsludinājām jau augusta sākumā – fotogrāfiju un stāstu konkursu SAREDZI VALODU, SAREDZI STĀSTU! Konkursā bija aicināti piedalīties visi interesenti, iesūtot fotogrāfiju, kurā redzams kādas Eiropā sastopamās valodas vārds, vārdu salikums, frāze vai izteiciens un ar fotogrāfijas tapšanu saistīts stāsts, norādot tās saikni ar Latviju vai latviešu valodu. Labāko fotogrāfiju un stāstu autoru darbi tika izstādīti Eiropas Valodu dienai veltītā izstādē. Tās atklāšana notika 2015. gada 28. septembrī.

Ar Latviešu valodas aģentūras izdoto Džīnas Aičisones grāmatas „Runātspējīgais zīdītājdzīvnieks: ievads psiholingvistikā” (tulkotāja – Ina Druviete) atvēršanu 22. septembrī Daugavpils Universitātē sākās 2015. gada Eiropas Valodu dienas svinību pasākumu cikls.

Trešdien, 23. septembrī Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātē notika Dž. Aičisones grāmatas „Runātspējīgais zīdītājdzīvnieks: ievads psiholingvistikā” atvēršana un tikšanās ar tulkojuma sagatavotājiem.

23. septembrī valodu mācību un tulkošanas centrā „Bābele” interesenti varēja piedalīties diskusijā par dialektiem un izloksnēm Latvijā un Zviedrijā.

Ceturtdien, 24. septembrī Dž. Aičisones grāmatas „Runātspējīgais zīdītājdzīvnieks: ievads psiholingvistikā” atvēršana un tikšanās ar tulkojuma sagatavotājiem notika Liepājas Universitātē.

24. septembrī uz zinātnisko vakaru LU Humanitāro zinātņu fakultātē aicināja Baltijas – Vācijas Augstskolu birojs; ar lekcijām uzstājās prof. Bjerns Rotšteins no Rūras Universitātes Bohumā un prof. Andra Kalnača no Latvijas Universitātes.

Savukārt kultūrpreču un grāmatu mājā „NicePlace Mansards” notika lekcija par valodu reklāmā, un uz sarunām par to aicināja „Skrivanek Baltic”.

Piektdien, 25. septembrī, Smiltenes Centra vidusskolā un Smiltenes ģimnāzijā bija iespēja uzzināt vairāk par Raiņa un Aspazijas valodu projekta „Laikmeta rokraksti” lekcijās, ko lasīja prof. Janīna Kursīte, prof. Ina Druviete, kā arī literatūrzinātnieki Kristīne Rotbaha un Ingus Barovskis.

25. septembrī ES māja aicināja uz Eiropas valodu darbnīcām „pagaršot” zviedru, franču, spāņu, itāļu, holandiešu un zīmju valodu.

25. septembrī Apes Tautas namā par igauņu valodu Latvijā un Ludzas igauņu pasakāmstāstīja Karls Pajusalu no Tartu Universitātes, Uldis Balodis no Helsinku Universitātes, tulkotāji Hanness Korjuss un Guntars Godiņš un apgāda „Mansards” pārstāvji.

25. septembrī uz randiņu ar valodu aicināja Francijas Institūts. Pasākums paredzēts interesentiem ar dažādu līmeņu franču valodas prasmēm.

Sestdien, 26. septembrī, uz stāstiem un sarunām par Ludzas igauņu mantojumu, pasakām un igauņu valodu Latvijā aicināja Ludzas Bibliotēkas Bērnu nodaļa.

Pirmdien, 28. septembrī, ziemeļvalstu valodu centrā „Nordisk” tika atklāta fotogrāfiju un stāstu konkursa „Saredzi valodu, saredzi stāstu!” darbu izstāde. Konkursa mērķis bija veicināt valodas zīmju un elementu atpazīšanu apkārtējā vidē. Ar stāstiem tika apzināta Eiropas daudzvalodības saikne ar Latviju un latviešu valodu.

Svinīgajā pasākumā tika sveikti arī Valsts izglītības attīstības aģentūras konkursa „Eiropas Atzinības zīme valodu apguvē” laureāti.

Ceturtdien, 1. oktobrī, Ziemeļvalstu ģimnāzijā 9. klašu skolēni varēja piedalīties erudīcijas un zināšanu konkursā par vāciski un angliski runājošo valstu un ziemeļvalstu vēsturi, kultūru, ģeogrāfiju un valodu.

No 2. līdz 3. oktobrim jau trešo gadu norisinājās starptautiskā Baltijas valstu studentu konference „Tilti Baltijā” („Bridges in Baltics”). Šogad – Viļņā, Lietuvā.

No 24. septembra līdz 11. oktobrim konkursu „Eiropas Valodu diena 2015” savā Facebook lapā piedāvāja Francijas Institūts.

Jau tradicionāli tika rīkots radošo darbu konkurss skolu jaunatnei. Šogad aicinājām sūtīt radošos darbus, domājot par Jāņa Petera vārdiem „Kā var mācīties citu valodu? Protot savu valodu”.

Līdz 18. novembrim meklējām arī „Novada valodniekus”, kam vienmēr zināms kāds latviešu sakāmvārds, tautasdziesma vai gards pastāsts, kam vārdi kabatā nav jāmeklē, kam svešvalodas ir tuvas un valoda ir visa dzīve.

Eiropas Valodu dienas 2015 pasākumus Latviešu valodas aģentūrai palīdzēja organizēt sadarbības partneri: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Izglītības un zinātnes ministrija, „Skrivanek Baltic”, Ziemeļvalstu valodu centrs „Nordisk”, Valsts izglītības attīstības aģentūra, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Viļņas Universitāte, Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs, Latvijas Universitāte, Francijas Institūts, Apes novads, Smiltenes novads, Ludzas bibliotēka, valodu mācību un tulkošanas centrs „Bābele”, Ziemeļvalstu ģimnāzija un daudzi citi pasākumu organizētāji.

Kā vienmēr – visi pasākumi bija bez maksas.

Precīzāka informācija pa e-pastu: evd@valoda.lv

 

Eiropas Valodu diena 2014

Katru gadu 26. septembrī Eiropas Padomes dalībvalstīs atzīmē  Eiropas Valodu dienu, kad īpaša uzmanība tiek pievērsta Eiropas valodām, valodu daudzveidībai un to apguvei.

Eiropas Valodu dienas 2014

Latviešu valodas aģentūra kopā ar sadarbības partneriem jau desmito gadu Latvijas iedzīvotājus aicināja piedalīties Eiropas Valodu dienas pasākumos. Šogad pasākumi plānoti no 22. septembra līdz 18.novembrim.

22. septembrī Taurupes pamatskolā sākās Igauņu un latviešu dzejas ceļojums, kurā Baltijas valstu vienību dzejā apliecināja latviešu dzejnieks Guntars Godiņš (kurš dzeju lasīja arī lietuviski) un divi igauņu dzejnieki Contra un Kivisildniks, tālāk dzejas ceļojums viesojās Barkavas pamatskolā.

23. septembrī Dzejas ceļojums turpinājās Feimaņu pamatskolā un L. Rancānes Makašānu amatu vidusskolā.

Savukārt Rīgā pieaugušie tika aicināti uz „Valodu darbnīcas” frankofonā kino kluba atklāšanu, kur dalībniekiem bija iespēja pašiem izveidot kino kluba programmu.

24. septembrī bija iespēja dziedāt 24 Eiropas valodās. Ziemeļvalstu valodu centrā „Nordisk” Rīgā, Skolas ielā 21, 2. stāvā, 209. birojā, notika daudzvalodu dziesmu vakars, kurā ar klātesošajiem piedāvāto dziesmu vācelīšu palīdzību varēja izdziedāt Eiropas valodu karti no sāmu valodas līdz serbu valodai. Vakara vadītājs – Snorre Karkonens-Svensons. Vakara gaitā tika atklāta Alekseja Koškina mākslas izstāde „ORD” („Vārds”), kas veltīta valodai un vārda garīgajam spēkam. Izstāde piedāvāja ieskatu skandināvu rakstītā vārda attīstībā no rūnām līdz mūsdienām.

25. septembrī Eiropas Savienības mājā Rīgā, Aspazijas bulvārī 28 notika Eiropas dzejas vakars, kur latviešu dzejnieki Uldis Bērziņš, Jānis Elsbergs, Kārlis Vērdiņš lasīja savus atdzejojumus no Eiropas valodām.

26. septembrī plkst. 10.00 Rakstnieku savienībā Rīgā, Lāčplēša ielā 48/50-12, notika konference „Valoda tulkojumā”, kurā pārdomās dalījās sarunu cikla “Valoda tulkojumā” dalībnieki – tulkotāji Valdis Bisenieks, Dace Meiere, Pēteris Jankavs, Guntars Godiņš, Silvija Brice un Knuts Skujenieks un referēja Andrejs Veisbergs, Ilze Rūmniece, Uldis Bērziņš, Jānis Oga, Mudīte Treimane, Anita Rožkalne un Māris Salējs.

Plkst. 11.00 Eiropas Savienības mājā Rīgā, Aspazijas bulvārī 28, notika valodu meistarklases, kur interesentiem atraktīvā un radošā veidā bija iespēja iepazīties ar spāņu, itāļu, franču, norvēģu, zviedru, holandiešu, horvātu un zīmju valodu.

Plkst. 17.30 Latvijas Universitātes galvenās ēkas 2. auditorijā Rīgā, Raiņa bulvārī 19, Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs aicināja uz Dr. Albrehta Plevnija vieslekciju „Vācu valoda – zinātnes valoda?”.

Plkst. 18.00 Francijas Institūts Rīgā, Elizabetes ielā 59, aicināja uz kino seansu „Valodas izcelsme”.

30. septembrī „AntiCafe” telpās Rīgā, Blaumaņa ielā 7, pasākuma apmeklētājiem bija iespēja pārbaudīt savas zināšanas un atjautību „Valodu darbnīcas” galda spēļu vakarā pieaugušajiem (franču, angļu un latviešu valodā).

1. oktobrī Liepupes vidusskolā un Krišjāņa Valdemāra Ainažu pamatskolā, kā arī 2. oktobrī Mazsalacas vidusskolā un Valkas ģimnāzijā notika atklātās stundas skolēniem „Valoda tulkojumu pasaulē”, kurā par iespējām, ko sniedz valodu prasmes, stāstīja Eiropas Komisijas Latviešu valodas mutiskās tulkošanas nodaļas vadītāja Ieva Zauberga un ar jaunākās literatūras tulkojumiem iepazīstināja Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes profesore Maija Burima.

1. oktobrī Rīgā Ziemeļvalstu valodu degustāciju piedāvāja Ziemeļvalstu valodu centrs „Nordisk” un aicināja uz norvēģu, zviedru, dāņu un somu valodu nodarbībām. Gaidīts bija ikviens, kurš vēlējās iepazīt jaunu valodu, un uzzināt ko interesantu par Ziemeļvalstu valodām un kultūru.

2. oktobrī Arhitektūras un mediju centrā „H2O6”, Rīgā, Ūdens ielā 6, 206.U auditorijā, valodu mācību centrs „Skrivanek Baltic” aicināja uz semināru par atšķirībām lietišķajā etiķetē dažādās kultūrās „Sniegt roku vai apskaut?”, kur pieredzē dalījās Aiga Veckalne.

3. oktobrī un 4. oktobrī Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātē notika ikgadējā starptautiskā Baltijas studentu konference „Tilti Baltijā”, kuras mērķis bija igauņu, latviešu un lietuviešu valodas un kultūras tuvāka iepazīšana, valodu un kultūru saikņu stiprināšana,  Baltijas valstu jauniešu sadarbības veicināšana un Baltijas kopīguma sekmēšana.

4. oktobrī folkklubā „Ala”, Rīgā, Peldu ielā 19, notika Baltijas valstu studentu vakars improvizatora Jāņa Rozenvalda vadībā.

Tāpat kā iepriekšējos gadus, arī šogad tiek izsludināts konkurss skolu jaunatnei Latvijā un diasporā, kas notiks no šī gada 26. septembra līdz 18. novembrim. Skolēni tiek aicināti piedalīties radošo darbu konkursā „Mani septiņjūdžu zābaki stāv kaktā ar putekļiem apklāti” (Aspazija). Deviņus labākos darbus no katras skolas trīs klašu grupām gaidīsim Latviešu valodas aģentūrā, kur skaistākie darbi tiks apkopoti un izdoti grāmatā.

Eiropas Valodu dienas 2014 pasākumus Latviešu valodas aģentūrai palīdzēja organizēt sadarbības partneri: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Izglītības un zinātnes ministrija, „Skrivanek Baltic”, Ziemeļvalstu valodu centrs „Nordisk”, delfi.lv, spāņu kultūras centrs „Seneka”, „Valodu darbnīca”, Kanādas vēstniecība, Arhitektūras un mediju centrs „H2O6”, Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs, Latvijas Universitāte, „Darbavieta”, „Anticafe”, Francijas Institūts.

Kā vienmēr – visi pasākumi bija bez maksas.

Oficiālais EVD uzsaukums.

Precīzāka informācija pa e-pastu: velga.licite@valoda.lv

 

Eiropas Valodu diena 2013

Katru gadu 26. septembrī Eiropas Padomes dalībvalstīs atzīmē Eiropas Valodu dienu.
Eiropas Valodu dienas 2013 - Copy

Eiropas Valodu dienas uzdevums ir pievērst sabiedrības uzmanību valodu daudzveidībai, novērtēt savas dzimtās valodas nozīmi un apzināties, cik būtiski ir mācīties valodas visa mūža garumā.

Latviešu valodas aģentūra kopā ar sadarbības partneriem jau devīto gadu Latvijā piedāvā Eiropas Valodu dienas pasākumus, kuros aicinājām piedalīties! 2013.gadā  pasākumi notika no 20. septembra līdz 18. novembrim.

20. septembrī plkst. 11.00 Eiropas mājā notika valodu meistarklases, kur interesentiem atraktīvā un radošā veidā bija iespēja iepazīties ar itāļu, spāņu, franču, horvātu, grieķu, poļu, norvēģu un zīmju valodu. Katrā valodu darbnīcā bija iespēja dzirdēt šīs valodas skanējumu, uzzināsiet ko būtisku, iemācīsieties pateikt kādas nozīmīgas frāzes un saprast, ka varbūt tieši šī valoda ir tā, kuru apgūt padziļināti.

Plkst. 14.00 ceļu uzsāka mobilais ceļojums „Valodas kamoliņš”, kura laikā skolēni piedalījās valodas spēlēs un konkursos dziedātāja Kašera vadībā, kā arī ierakstīja savu novēlējumu latviešu valodai 500 m garajā kamoliņā. Valodas kamoliņš ar bērnu vēlējumiem 26. septembrī tika nodots glabāšanā LNB Bērnu literatūras centram. Valodas kamoliņu svinīgi sākām tīt Rīgas 37. vidusskolā 20.septembrī plkst. 14.00.

Plkst. 15.00 Gētes institūts jaunākajiem interesentiem piedāvāja iespēju apgūt vācu valodu, piedaloties atjautības spēlē bērniem.

23. septembrī mobilā ekspedīcija devās uz Salacgrīvas vidusskolu, Staiceles vidusskolu, Alojas Ausekļa vidusskolu un Limbažu sākumskolu.

24. septembrī Valodas kamoliņu tinām Zaļenieku izglītības centrā, Dobeles 1.vidusskolā, Brocēnu vidusskolā un Saldus 1.vidusskolā.

26. septembrī plkst. 16.00 Gētes institūts aicināja uz muzikālo darbnīcu kopā ar Tomasu Ludvigu, pēc tam notika kino vakars, kurā tika demonstrēta filma „Almanya – esiet sveicināti Vācijā”.

Plkst. 18.00 E. Smiļģa muzeja pagalmā notika spāņu, itāļu, latviešu, lietuviešu valodas un kultūras vakars „Ieklausies, izdziedi un izgaršo kultūru”. Pasākumā kopā ar Kultūras akadēmijas studentiem teatrālā gaisotnē bija iespēja ieraudzīt un sajust atšķirīgo šo tautu valodā, mūzikā, dejā un citās radošajās izpausmēs.

27. septembrī, plkst. 18.00 t/c „Rīga Plaza” “Skrivanek Baltic” aicināja uz valodu spēli „Mēles mežģis”. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja pārbaudīt zināšanas un atjautību, izrunājot jautrus vārdu salikumus svešvalodās. Ikviens dalībnieks varēja piedalīties valodu skolas „Skrivanek Baltic” loterijā un laimēt dāvanu karti valodu mācībām grupā.

Plkst. 19.00 Kuldīgā bija iespēja klausīties mūziku saulrietā pie Ventas rumbas, kur dažādu Eiropas tautu iemīļotas melodijas atskaņoja saksofonists Guntis Brancis.

Plkst. 20.00 notika brīvdabas kino Kuldīgas parkā, kur varējāt noskatīties Latviešu valodas aģentūras filmas „Runā ar mani. Latviski” un „Vienā valodā”.  aaa Pēc noskatīšanās notika saruna ar filmu veidotājiem.

27. un 28. septembrī Tartu Universitātē notika starptautiskā Baltijas studentu konference „Tilti Baltijā”, kuras mērķis bija igauņu, latviešu un lietuviešu valodas un kultūras tuvāka iepazīšana, valodu un kultūru saikņu stiprināšana,  Baltijas valstu jauniešu tīkla radīšana un Baltijas kopīguma atrašana. Vairāk lasiet: http://www.keelekeskus.ut.ee/et/programme

2. oktobrī plkst. 18.00 Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultāte aicināja uz tematisko vakaru „Valoda. Kultūra. Vārdnīca”, kurā piedalījās Dīsburgas-Esenes Universitātes profesore Dr. Ulrike Hasa.

3. oktobrī Dikļu kultūras namā notika skolēnu komandu konkurss „Vārds mākslā un tulkojumā”, kurā Dikļu pamatskolas un Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas skolēnu komandas sacentās dažādos Gētes „Fausta” tulkojumu daiļlasījumos. Noritēja arī aizraujoša tikšanās ar dzejnieku Viku pasaku parkā un iepazīšanās ar latviešu teātra un dziesmu svētku tradīciju dzimšanas vietu.

Plkst. 18.30 Rīgā Ziemeļvalstu valodu centrs „Nordisk” aicināja uz norvēģu valodas meistarklasi un klubiņš.

4. oktobrī plkst. 11.00 Rūjienas vidusskolā notika pasākums skolēniem „Vārda maģija”, kurā piedalījās tulkotāja Dace Meiere, LU profesore Ina Druviete un Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā koordinatore valodu jautājumos Sandra Kaupuža.

Tāpat kā iepriekšējos gadus, arī šogad izsludinājām konkursu skolu jaunatnei Latvijā un diasporā, kas notika no šī gada 26. septembra līdz 18. novembrim: skolēni tika aicināti piedalīties radošo darbu konkursā „Dzimtas stāsti. Ar saknēm Latvijā”. Deviņus labākos darbus no katras skolas aicinājām iesūtīt Latviešu valodas aģentūrā, kur skaistākie likteņstāsti tiks apkopoti un izdoti grāmatā. Konkursa nolikums šeit.

Eiropas Valodu dienas 2013 pasākumus Latviešu valodas aģentūrai palīdzēja organizēt sadarbības partneri:

Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Eiropas Komisijas Tulkošanas ģenerāldirektorāts, „Skrivanek Baltic”, Ziemeļvalstu valodu centrs „Nordisk”, Gētes institūts, Latvijas Kultūras akadēmija, Izglītības un zinātnes ministrija, UNESCO LNK, delfi.lv, Spāņu kultūras centrs „Seneka”, Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs, Tartu Universitāte, Kocēnu novada dome, E. Smiļģa muzejs, Kuldīgas novada muzejs, Francijas Institūts, LU Humanitāro zinātņu fakultāte.

Visi pasākumi bija bez maksas.

Precīzāka informācija pa e-pastu:   velga.licite@valoda.lv

 

Eiropas Valodu diena 2012

Plakats_EVD_2012

Latviešu valodas aģentūra kopā ar sadarbības partneriem jau astoto gadu aicināja piedalīties Eiropas Valodu dienas pasākumos! 2012. gadā pasākumi notika divu nedēļu garumā. Piedāvājām iespēju piedalīties 19 pasākumos!

Pasākumu cikls sākās piektdien, 21. septembrī, plkst. 11.30 ES mājā ar valodu darbnīcām, kur interesentiem (ar vai bez priekšzināšanām) bija iespēja atraktīvā un radošā veidā iepazīties ar spāņu, latviešu, angļu, zīmju, norvēģu, lietuviešu, igauņu un itāļu valodu. Katrā valodas darbnīcā varēja dzirdēt šīs valodas skanējumu, uzzināt ko būtisku, iemācīties pateikt kādas frāzes un saprast, ka varbūt tieši šī valoda ir tā, kuru Jūs vēlotos apgūt padziļināti. Pasākums notika sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā, Eiropas Parlamenta Informācijas biroju Latvijā, Eiropas Komisijas Tulkošanas ģenerāldirektorātu, spāņu kultūras centru „Seneca” un Norvēģijas vēstniecību.

Plkst. 17.00 interaktīvajā spēlē „Atmini leģendu” kopā ar valodu centru “Skrivanek Baltic” Latvijas Dzelzceļa stacijas 1. stāva zālē varējāt pārbaudīt savu intuīciju un valodas zināšanas.

Pirmdien, 24. septembrī, plkst. 18.00 notika britu kino vakars, kurā ar lekciju uzstājās kinoeksperts Viktors Freibergs. Pasākumā tika rādīta 2012. gada britu īsfilmu programma. Pasākums notika Britu padomē.

Otrdien, 25. septembrī, plkst. 17.00 Raiņa un Aspazijas muzejā notika diskusija „Valodas spēles tulkojumos”, kurā uz sarunu aicināja tulkotāja Dace Meiere.

Trešdien, 26. septembrī, plkst. 9.30 par jaunumiem mācību līdzekļu izveidē varējāt uzzināt konferencē „Inovatīvie un tradicionālie latviešu valodas apguves līdzekļi”.Konferences laikā tika pasniegta arī Eiropas Atzinības zīme valodu apguvē, kuru Valsts izglītības attīstības aģentūra piešķir par jaunām un oriģinālām pieejām svešvalodu apguvē.

Plkst. 17.00 ES mājā notia diskusija „Valodas tevi ved tālāk”, kurā uz jautājumu, kāpēcLatvijas mediju telpā un literatūrā sliktā ziņa ir labā ziņa, mēģināja atbildēt rakstniece Inga Žolude, antropoloģe Dagmāra Beitnere, arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs un sarunu vadīja žurnālists Arno Jundze.

Plkst. 17.00 Francijas Institūtā notika pasaku pēcpusdiena bērniem, plkst. 18.00 franču valodas klubiņš jauniešiem „Klausies, uzmini, izmēģini pats!”, savukārt pieaugušajiem franču kinoklubā plkst. 19.00 filma „Šambona jaunkundze”.

Ceturtdien, 27. septembrī, plkst. 13.00 Vidzemes reģiona skolu jaunieši varēja sacensties konkursā Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā. Skolēnu komandām bija jāsagatavo mājasdarbs – valodas reklāmas klips, kuru izvērtēja žūrija, savukārt pieredzē, kā efektīvāk ar mediju starpniecību uzrunāt auditoriju, dalījās Andris Akmentiņš. Vairākās konkursa kārtās tika pārbaudītas skolēnu zināšanas un erudīcija.

Piektdien, 28. septembrī, plkst. 13.00 notika itāļu valodas klubiņš ar picu cepšanas sacensībām. Pasākums bija plānots Valmieras picērijā „Liepziedi un rozmarīns”’, bet tā kā dalībnieku interese ir tik liela, pasākumu pārcēlām uz Valmieras kafejnīcu “Vīnkalni”, kur pieejamas plašākas telpas. Interesentiem tika nodrošināts autobuss, kas dalībniekus plkst. 13.00 aizveda no “Liepziediem un rozmarīna”uz “Vīnkalniem”.

Plkst. 18.00 Turaidas muzejrezervātā Lībiešu dzejas vakarā „Jõvā ȭdõg!” tikās radoši cilvēki, kas ieskandināja lībiešu valodu vārdos un mūzikā, rosināja diskusiju un dalījās savās sajūtās par lībiešu valodas klātbūtni mūsdienu latviešu valodā. Dzejas vakarā piedalījās Gundega Blumberga, Baiba Damberga, Kārlis Vērdiņš un mūziķi Raimonds Tiguls un Kristīne Kārkle.

Plkst. 18.00 Rīgā, spāņu kultūras centrā „Seneca” notika pasākums „Spānija: mīti un patiesība”. Vai visi spāņi prot dejot flamenko un spēlēt ģitāru? Vai arī Spānijas ziemeļos sajūsminās par vēršu cīņām? Vai Spānijā kādreiz arī snieg? Jūs varējāt noskaidrot mītus un patiesību par Spāniju, spāņu valodu un kultūru kopā ar Havjeru Fernandesu Krusu.

Otrdien, 2. oktobrī, plkst. 18.30 notika zviedru valodas klubiņā iesācējiem „Kā zviedri gaida autobusu”. Atraktīvo vakaru zviedriskā gaisotnē varēja piedzīvot gan tie, kas vēl nebija dzirdējuši, kā skan zviedru valoda, gan tie, kuriem jau bija nelielas zviedru valodas priekšzināšanas. Varējāt uzzināt, kādi ir izplatītākie stereotipi par zviedriem un kādus jokus viņi stāsta paši par sevi. Bija arī uzdevumi un grupu darbi. Pasākumu vadīja Ziemeļvalstu valodu centra “Nordisk” zviedru valodas pasniedzējs Kalle.

Trešdien, 3. oktobrī, Ziemeļu Ministru padomes birojā kinolektorijā „Kādā valodā runā kino?” V. Freibergs iepazīstināja ar kino valodu, ar atšķirīgo mēmajā un skaņu kino. Tika izmantoti piemēri gan no senākas kino vēstures, gan mūsdienām.

Ceturtdien, 4. oktobrī, plkst. 13.00 Viļņas Universitātē notika Baltu valodu diena ar V. Muktupāvela vieslekcijām, folkloras grupu „Skandinieki” un „Laukis” piedalīšanos.

Plkst. 14.00 Dānijas Kultūras centrā notika dāņu valodas darbnīca.

Plkst. 16.00 kinoteātrī “K-Suns” bija iespēja noskatīties dāņu filmu „Labākā pasaulē”.

Piektdien, 5. oktobrī, plkst. 10.00 Viļņas Universitātē notika Baltijas studentu konference „Aktuālie baltistikas jautājumi”.

Eiropas Valodu dienās jau tradicionāli tiek izsludināts konkurss skolu jaunatnei, šoreiz ar tematu: „Latvija, es esmu tavs bērns”. Konkursā aicināti piedalīties skolēni no Latvijas un ārvalstīm.

Sadarbības partneri: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Eiropas Komisijas Tulkošanas ģenerāldirektorāts, „Skrivanek Baltic”, Francijas Institūts, Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā, Britu padome, Valmieras Pārgaujas ģimnāzija, Valsts izglītības attīstības aģentūra, Ziemeļvalstu valodu centrs „Nordisk”, Lībiešu kultūras centrs, Dānijas Kultūras institūts, UNESCO LNK, Norvēģijas Republikas vēstniecība, Izglītības un zinātnes ministrija, Spāņu kultūras centrs „Seneka”, Viļņas Universitāte, Turaidas muzejrezervāts, Valmieras teātris, picērija „Liepziedi un rozmarīns”, Latvijas Itāļu valodas pasniedzēju asociācija, Valmieras bibliotēka, Vidzemes Augstskola.

Visi pasākumi bija bez maksas.

Plakāts

Dažas fotogrāfijas publicētas Eiropas Komisijas Tulkošanas ģenerāldirektorāta Facebook lapā:https://www.facebook.com/media/set/?set=a.423253161056537.88426.208080212573834&type=1

Precīzāka informācija pa e-pastu: velga.licite@valoda.lv

 

Eiropas Valodu diena 2011

Latviešu valodas aģentūra kopā ar sadarbības partneriem jau septīto gadu Latvijā piedāvāja Eiropas Valodu dienas pasākumus!
Plakts_2011

No 19. līdz 22. septembrim aicinājām apmeklēt bilingvālos dzejas lasījumus Latgalē Kurzemē, Zemgalē un Vidzemē, kur tulkotāji, studenti un aktieri lasīja dzeju dažādās valodās: grieķu–latviešu, itāļu–latviešu, čehu–latviešu, ungāru–latviešu, spāņu–latviešu, vācu-latviešu un franču–latviešu. Par muzikālo noskaņu šajos pasākumos rūpējās saksofonists Guntis Brancis. Viesojāmies Makašānu amatu vidusskolā, Mežotnes pilī, Kuldīgas Galvenajā bibliotēkā un Valmieras bibliotēkā.

Piektdien, 23. septembrī, Eiropas mājā, Rīgā, Aspazijas bulvārī 28 notika valodu darbnīcas, kur interesentiem bija iespēja atraktīvā un radošā veidā iepazīties ar islandiešu, franču, grieķu, itāļu, latviešu, spāņu, angļu un arī zīmju valodu. Katrā valodu darbnīcā varēja dzirdēt šīs valodas skanējumu, uzzināt ko būtisku, iemācīties pateikt kādas nozīmīgas frāzes un saprast, ka varbūt tieši šī valoda ir tā, kuru vēlos apgūt padziļināti. Pasākums notika ES mājas Atvērto durvju dienā sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā, Eiropas Parlamenta Informācijas biroju Latvijā, Eiropas Komisijas Tulkošanas ģenerāldirektorātu, spāņu kultūras centru „Seneca” un Francijas Institūtu.

23. septembrī plkst. 18.00 Ziemeļvalstu valodu centrs „Nordisk” aicināja ciemos uz Norvēģu valodas klubiņu, kurā tika atvērta jaunā norvēģu gramatikas grāmata. Klubiņā bija iespēja runāt, klausīties un diskutēt par norvēģu valodas īpatnībām, dažādiem norvēģu dialektiem un jaunnorvēģu valodu (nynorsk). Ar priekšlasījumiem uzstājās pasniedzēji no Norvēģijas Gunnsteins Hūsa un Peuls Haukebē.

Tieši Eiropas Valodu dienā, 26. septembrī, aicinājām uz konferenci “Latviešu valoda pasaulē”, kurā varēja uzzināt par latviešu valodas apguves iespējām pasaulē, problēmām un vēlamajiem risinājumiem. Piedalījās Latviešu valodas lektorātu vadītāji: Pāvels Štolls (Čehija), Ilze Zagorska (Igaunija), Egle Žilinskaite (Lietuva), Pasaules Brīvo latviešu apvienības Izglītības padomes priekšsēdes vietniece Daina Grosa, speciālo uzdevumu vēstnieks Rolands Lappuķe, Latviešu valodas aģentūras izglītības projektu vadītāja sadarbībā ar ārvalstīm Iveta Grīnberga un Fulbraita stipendiāts Džordans Kuks.

Konferences laikā tika pasniegta arī Eiropas Atzinības zīme valodu apguvē, kuru Valsts izglītības attīstības aģentūra piešķir par jaunām un oriģinālām svešvalodu apguves metodēm.

26. septembrī plkst. 16.00 LNB Bērnu bibliotēkā aicinājām uz pasākumu sākumskolas bērniem „Pasaule t@vā bibliotēkā” ar kopējām dziesmām, mēles mežģiem un radošām darbnīcām. Pasākums notika sadarbībā ar UNESCO LNK.

Otrdien, 27. septembrī, plkst. 13.00 Ventspils Augstskolā notika diskusija „Citvalodu aizguvumi latviešu valodā”. Tajā varējāt uzzināt, cik vāciska vai angliska ir latviešu valoda. Pieredzē dalījās Eiropas Komisijas tulkotāja Ieva Zauberga un Ventspils augstskolas profesori: Dzintra Lele–Rozentāle, Jānis Sīlis un Juris Baldunčiks.

27. septembrī plkst. 17.00 Rīgā t/c „Galerija Centrs”, 1. stāvā notika spēle „Pielaiko valodas”. Tajā valodu skola „Skrivanek Baltic” piedāvāja iespēju pārbaudīt savas svešvalodu zināšanas, jautrā un aktīvā veidā uzzināt ko jaunu un iegūt balvas.

Trešdien, 28. septembrī, aicinājām uz nacionālo filmu dienu.

Eiropas Savienības mājā, Aspazijas bulvārī 28 plkst. 10.00 notika jaunāko latviešu valodas un literatūras mācību filmu skate, kurā bija arī tikšanās ar to režisoriem, scenāristiem un filmu dalībniekiem.

Plkst. 14.00 kinoteātrī „K–Suns” Dānijas Kultūras institūts piedāvāja noskatīties dāņu jauniešu drāmu „Neprātīgā mīla”, plkst. 16.00 Ziemeļvalstu valodu centrā „Nordisk” tika demonstrēta norvēģu mākslas filma “Vinterland”, plkst. 17.00 Francijas Institūtā franču mākslas filma „Kas mani mīl, man seko”.

28. septembrī plkst. 18.00 O. Vācieša muzejā valodas vakaru ciklā „Un es tieši gāju vārdu meklēt” bija tikšanās ar tulkotāju Leonu Briedi.

Tā kā šis ir lībiešu valodas un kultūras gads, sadarbībā ar lībiešu draugu biedrību „Līvõ Kultūr sidām” un „Skrivanek Baltic” aicinājām uz Lībiešu kultūras vakaru 29. septembrī plkst. 18.00 ES mājā, Rīgā Aspazijas bulvārī 28. Lībiešu kultūras vakarā bija iespēja uzzināt interesantus faktus par lībiešiem, klausīties lībiešu mūziku, piedalīties lībiešu valodas un rokdarbu meistarklasēs, kā arī nobaudīt lībiešu tradicionālos ēdienus.

Piektdien, 30. septembrī plkst. 17.00 Francijas Institūts aicināja skolēnus vecumā no 7 līdz 16 gadiem piedalīties Franču valodas klubiņā, kur pasākumu ar dziesmām, spēlēm un rotaļām vadīja Noēmija Labrusa un Fransuā Rišārs.

Līdz 21. septembrim bija iespēja piedalīties krustvārdu mīklas konkursā „Valodas pētnieks”, kuru varējāt atrast „Latvijas Avīzē” un mūsu mājaslapā.

Turpinot iepriekšējo gadu tradīciju, arī šogad izsludinājām radošo darbu konkursu skolu jaunatnei “Starp tevi un mani ir valoda”, kas notiks no šī gada 26. septembra līdz 12. decembrim. Ar konkursu nolikumu varat iepazīties mājaslapas aktualitāšu sadaļā.

Eiropas Valodu dienas 2010 sadarbības partneri:

Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Eiropas Komisijas Tulkošanas ģenerāldirektorāts, „Skrivanek Baltic”, Francijas Institūts, Valsts izglītības attīstības aģentūra, Ziemeļvalstu valodu centrs „Nordisk”, Līvu kultūras biedrība, Dānijas Kultūras institūts, UNESCO LNK, Galerija „Centrs”, draugiem.lv, delfi.lv, Ungārijas Republikas vēstniecība, Britu padome, IZM, Spāņu kultūras centrs „Seneka”, „Satori”, Mežotnes pils, Ventspils Augstskola.

European Day of Languages 2011

Ienāc šeit un uzzini vairāk par Eiropas Valodu dienas 2011 pasākumiem!

Eiropas Valodu dienas plakāts

Bilingvālie dzejas lasījumi

 

Pasākums sākumskolas bērniem “Pasaule t@vā bibliotēkā”:

“Pasaule t@vā bibliotēkā” koncepcija

 

Fotogrāfijas no Eiropas Valodu dienas 2011 pasākumiem:

1. nedēļas pasākumi

2. nedēļas pasākumi

Detalizētāka informācija par Eiropas Valodu dienas 2011 pasākumiem pa tālruni 67201684 vai e-pastu: velga.licite@valoda.lv

 

Eiropas Valodu diena 2010

2010. gadā Jums bija iespēja nedēļas garumā piedalīties 15 pasākumos.

No 20. līdz 24. septembrim katru darbdienu plkst. 8.20 radio „Skonto” ēterā skanēja konkurss „Valodu karuselis”, kur varējāt atbildēt uz jautājumu par kādu no Eiropas valodām un iegūt balvu.

Pirmdien, 20. septembrī, aicinām uz nacionālo filmu vakaru.

Plkst. 16.00 kinoteātrī „K–Suns” bija iespēja noskatīties dāņu dokumentālo filmu „Roskilde”, plkst. 17.00 Gētes institūtā tika demonstrēta vācu mākslas filma „Ķiršu ziedi – Hanami”, plkst. 19.00 Francijas Kultūras centrā – franču mākslas filma „Izšuvējas”.

Otrdien, 21. septembrī, plkst. 12.45 Ventspils Augstskolā notika diskusija „Valoda tulkojumā”, kurā piedalījās franču valodas tulkotāja Astra Skrābane un Ventspils Augstskolas profesors Jānis Sīlis.

21. septembrī plkst. 17.30 „Skrivanek Baltic” un Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā aicinājām piedalīties Eiropas valstu kultūras vakarā, kas notika Eiropas Savienības mājā.Pasākumā varējāt dzirdēt etiķetes ekspertes Laimas Priedes stāstījumu par interesantākajām atšķirībām ES dažādu valstu etiķetē un komunikācijā, notika kultūru meistarklases un dažādas spēles par valodām Eiropā.

Trešdien, 22. septembrī, plkst. 10.00 LU Mazajā Aulā aicinājām uz starptautisku zinātnisko konferenci „Valoda, vide, ekonomika”, kur referēja bijusī Franču valodas ģenerāldirektorāta vadītāja, pašreizējā ģenerālinspektore kultūras jautājumos Anna Manjāna (Francija), valodas politikas profesors Marts Rannuts (Igaunija), Latvijas Universitātes profesore Ina Druviete, kā arī valsts un nevalstisko iestāžu speciālisti.

22. septembra vakarā plkst. 18.00 Ziemeļvalstu valodu centrā darbojās Norvēģu valodas klubiņš. Pasākuma tēma „Norvēģu humors”. Vakara gaitā varējāt uzzināt, par ko smejas norvēģi, bija pārsteigumi, iepazīšanās, valodas klubiņa kopdziesmas dziedāšana un norvēģiska cienasta baudīšana. Ar priekšlasījumu uzstājās docētājs no Norvēģijas Gunsteins Hūsa.

Ceturtdien, 23.septembrī, plkst. 14.00 Britu padomē sākumskolas vecuma bērni varēja piedalīties angļu valodas klubiņā, bet plkst. 17.00 Botāniskajā dārzā notika bilingvālie dzejas lasījumi. Dzejas vakarā varējāt dzirdēt dzejas priekšlasījumus septiņās dažādās valodās: grieķu-latviešu, franču-latviešu, vācu-latviešu, ungāru-latviešu, spāņu-latviešu, čehu-latviešu un itāļu-latviešu valodā. Muzikālo ieskatu šo tautu pasaulē sniedza ģitāristi Modris Baumanis un Vladimirs Kudrins.

Piektdien, 24. septembrī, no plkst. 17.00 galerijā „Centrs” notika interaktīva spēle „Sakārto valodas Eiropas kartē”. Ikviens interesents tika aicināts piedalīties pāru sacensībās – pārbaudīt Eiropas valodu un ģeogrāfijas zināšanas. Uzvarētāji saņēma dāvanu karti valodu mācībām „Skrivanek Baltic” un dažādas pārsteiguma balvas.

24. septembrī plkst. 19.00 Britu padomē notika Britu kultūras vakars. Pasākuma tēma – iepazīsti un izzini britisko, klausoties personiskos piedzīvojumu stāstos. Pasākuma viešņa – Leonarda Ķestere, ar viņu sarunājās Agita Kalviņa. Sarunvaloda – angļu.

Sestdien, 25. septembrī, no plkst. 10.00 līdz 11.30 Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā notika 17 valodu darbnīcas „Iepazīsti valodas”, kurās īpaši tika aicināti piedalīties skolēni un studenti. Valodu darbnīcas notika grupās, un to dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar angļu, dāņu, esperanto, franču, grieķu, igauņu, itāļu, īslandiešu, latviešu, lietuviešu, lībiešu, norvēģu, poļu, somu, spāņu, vācu un zviedru valodu.

Eiropas Valodu dienas 2010 noslēguma pasākums un apbalvošanas ceremonija notika pēc Valodu darbnīcām 25. septembrī plkst. 11.30 Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas zālē. Tajā tika pasniegtas balvas aktīvākajiem un labākajiem konkursu un valodu darbnīcu dalībniekiem. Muzikālu pārsteigumu bija sagādājis ansamblis „Putnu balle”.

Tāpat kā divus iepriekšējos gadus, arī šogad tiek izsludināti konkursi skolu jaunatnei, kas notiek no šī gada 20. septembra līdz 20. decembrim: 1.-4. klašu skolēni tiek aicināti piedalīties zīmējumu konkursā „Mazs bij’ tēva novadiņš”, bet 5.-12. klašu skolēni – literāro darbu konkursā „Ko, Latvija, Tev varu dot?”. Trīs labākos darbus no katras skolas gaidīsim Latviešu valodas aģentūrā, kur skaistāko eseju, dzejoļu un zīmējumu autoru darbi tiks apkopoti un izdoti grāmatā. 2008. gada skolēnu konkursa labākie darbi apkopoti grāmatā “Mana valoda ir mans gods”, savukārt 2009. gada konkursa darbi tiks izdoti grāmatā “Iededzies par savu tautu, valsti un valodu!”.

Paldies visiem, kas izrādīja savu erudīciju un ar „Latvijas Avīzes” starpniecību piedalījās viktorīnā „Valodas pētnieks”.

Eiropas Valodu dienas 2010 pasākumus Latviešu valodas aģentūra organizēja kopā ar sadarbības partneriem:

Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā, „Skrivanek Baltic”, Francijas kultūras centru, Dānijas kultūras centru, Gētes institūtu, UNESCO LNK, Izglītības un zinātnes ministriju, Britu padomi, „Latvijas Avīzi”, Valsts izglītības attīstības aģentūru, Valodu mācību centru, Itāļu valodas un kultūras biedrību „Dante Alighieri”, Ungārijas Republikas vēstniecību, Spāņu mācību centru „Picasso”, Ziemeļvalstu valodu centru „Nordisk”, Līvu kultūras biedrību, Galeriju „Centrs”, Latvijas Universitāti un Ventspils Augstskolu.

Detalizētāka informācija par Eiropas Valodu dienas 2010 pasākumiem pa tālruni 67201684.

Visi Eiropas Valodu dienas 2010 pasākumi bija bez maksas.

Plakats2010

 

Aicinājums Latvijas skolu jaunatnei

Viktorīnas “Valodas pētnieks” dalībnieki un uzvarētāji

Viktorīnas “Valodas pētnieks” uzvarētāji

Konferences “Valoda, vide, ekonomika” programma

Konferences “Valoda, vide, ekonomika” programma (angļu valodā)

Eiropas Valodu diena 2010 bildēs

 

Pārskats par Eiropas Valodu dienu norisi Latvijā:

“Eiropas Valodu diena 2010”

“Eiropas Valodu diena 2010” (angļu valodā)

“Eiropas Valodu diena 2010” (franču valodā)

“Eiropas Valodu diena 2009”

“Eiropas Valodu diena 2008”

“Eiropas Valodu diena 2007”

“Eiropas Valodu diena 2006”

 

Eiropas Valodu dienu norise ārzemēs:

 

Valodu dienu pasākums Tartu, Igaunija I, 2010

Valodu dienu pasākums Tartu, Igaunija II, 2010

 

Vairāk par Eiropas Valodu dienu pasākumu organizēšanu Latvijā uzziniet pa e-pastu: velga.licite@valoda.lv