Unikāla brīvpiekļuves lietotne latviešu valodniecības studijām
Pēc Latviešu valodas aģentūras pasūtījuma 10 Latvijas valodnieki profesora Pētera Vanaga vadībā izstrādājuši Latvijā līdz šim nebijušu, brīvi pieejamu interaktīvu lietotni „Latviešu valodniecības attīstība: informatīvi izglītojoša elektroniskā karte” jeb īsāk – „Lingvistiskā karte”.
„Lingvistiskā karte” ir vērtīgs mācību palīglīdzeklis, kurā latviešu valodniecības vēsture ir izklāstīta hronoloģiskā, tematiskā un nozaru, apakšnozaru un personāliju aspektā. Tā piedāvā laika un telpas ziņā plašu informāciju. Latviešu valodniecības attīstība raksturota četros vēstures periodos kopš 13. gs. līdz pat šodienai:
1) latviešu rakstu valodas rašanās periods (13.–16. gs.);
2) latviešu valodniecības agrīnais periods (17.–19. gs. vidus);
3) latviešu valodniecības vidējais periods (19. gs. vidus–20. gs. vidus);
4) latviešu valodniecības mūsdienu periods (kopš 20. gs. 60. gadiem).
Lietotnē var atrast informāciju ne tikai par latviešu literāro valodu, bet arī būtiskākos lībiešu valodas un latgaliešu rakstu valodas vēstures un pētniecības faktus.
Materiāls lietotnē izvietots gan pasaules kartē un laika joslā aktivizējamos informatīvos logos, gan izvērstos šķirkļos, kas papildināti ar bagātīgu ilustratīvo materiālu (audio un video tekstiem, attēliem un valodas piemēriem). Īpaši interesanti ir 7 tematiskie tūrisma maršruti, kas ļauj iepazīt valodniecības attīstībā nozīmīgas vietas: valodnieku dzīves faktus u.c. interesantus lingvistiskos notikumus. Lietotnes tehniskais izstrādātājs – SIA „Maplant”.
Ja esi vidusskolēns, humanitāro programmu students vai latviešu valodas pedagogs vai Tev vienkārši interesē dažādi valodas jautājumi, „Lingvistiskā karte” būs lietderīga lasāmviela un vērtīgs uzziņu avots.
Iepazīsti „Lingvistisko karti” šeit: http://valoda.lv/.