Elektroniski pieejams sociolingvistisks pētījums „Valodas situācija Latvijā: 2016–2020”
Pētījums „Valodas situācija Latvijā: 2016–2020” ir Latviešu valodas aģentūras regulāri veiktās valodas situācijas izpētes nākamais posms. Tajā sistēmiski analizēta valodas situācijas dinamika: raksturota Latvijas iedzīvotāju latviešu valodas prasme un tās apguves problemātika, valodas lietojums dažādās sociolingvistiskajās jomās, citu valodu prasme un pozīcijas lingvistiskajā vidē, vairāk uzmanības pievēršot valodu lomai darba vidē, aplūkota arī latviešu valodas situācija diasporā. Pētījums balstās uz kvantitatīvo un kvalitatīvo aptauju rezultātiem, kas analizēti kontekstā gan ar iepriekšējos posmos veikto pētījumu rezultātiem, gan citiem datu avotiem. Noslēgumā apkopoti galvenie secinājumi un ieteikumi valodas politikas īstenošanā turpmāk.
Kā raksta viena no pētījuma autorēm LU profesore Ina Druviete: „Pētījums „Latviešu valodas situācija Latvijā: 2016–2020” ir vēl viens pieturas punkts latviešu valodas situācijas un tās izpētes ceļā. Tas nav tikai izolēts momentuzņēmums, kas sinhroni fiksē stāvokli noteiktās sociolingvistiskajās jomās, bet gan diahronisks indikators, kas palīdz mums izprast pārmaiņas valodas lietojumā un kvalitātē. Ja mūsu rīcībā ir dati un fakti par valodas funkciju paplašināšanos, sašaurināšanos vai stabilitāti, turklāt pieejamas zināšanas par politisko, sociāli ekonomisko un kultūras kontekstu, iespējams noteikt konkrētu sociolingvistisko procesu dinamikas cēloņsakarības, izvērtēt potenciālo ietekmi uz latviešu valodas pozīcijām kopumā, kā arī rekomendēt risinājumus valsts politikas līmenī.”
Pētījums pieejams šeit.
Pētījums īstenots valsts pētījumu programmas „Latviešu valoda” apakšprojekta Nr. 2 „Valodas politikas aktualitātes un vēsture Latvijā kontekstā ar notikumiem Eiropā un pasaulē. Latviešu valodas sociolingvistisko funkciju izpēte: lingvistiskā attieksme un uzvedība, valodas un sabiedriskās domas attieksmes” 2. aktivitātē „Valodas situācijas monitorings (2016–2020) izstrāde”.