Seminārs “Latviešu valoda digitālajā vidē” fotogrāfijās

2011. gada 12. maijā Latviešu valodas aģentūra sadarbībā ar Rēzeknes Augstskolu organizēja informatīvi izglītojošu semināru Latviešu valoda digitālajā vidē: datorrīki un programmas zinātniski pētniecisko darbu izstrādē.  Šī bija jau otrā tikšanās plānotajā četru semināru ciklā Latvijas augstskolās. Rēzeknes Augstskolas docētāji, doktoranti, pētnieki un maģistri piedāvāja interesantus pētījumus un zinātniskus projektus. Semināra mērķis ir apzināt Latvijā pēdējos gados īstenoto datorlingvistikā, kā arī klātesošos iepazīstināt ar jaunākajiem pētījumiem datorlingvistikā un tās saskares zinātnēs, popularizēt datorvides piedāvāto iespēju izmantošanu valodas izpētē.

Semināra laikā tika aplūkotas trīs inovatīvas un tālākiem pētījumiem ļoti noderīgas tēmas. Tās izraisīja aktīvas diskusijas klātesošo starpā. Proti, pirmā no referentiem uzstājās Preiļu novada Priekuļu pamatskolas skolotāja Mg. philol. Diāna Bravacka ar referātu Datorprogramma „MonoConc Pro for Windows”, tās iespējas pētnieciskā darba izstrādes procesā. Šī programma ir jauna un pagaidām nav zināma plašam skolotāju lokam. Tomēr šī programma ir ļoti efektīva valodas izpētes un analizēšanas jautājumos, palīdz kvalitatīvi vākt un klasificēt iegūto informāciju, kā arī tā neprasa padziļinātas datorzināšanas.

Otru referātu Eiropas Sociālo fondu projekta „Teritoriālās identitātes lingvokulturoloģiskie un sociālekonomiskie aspekti Latgales reģiona attīstībā” datubāžu veidošana un datu apstrādes metodoloģija piedāvāja ESF projekta vadošā pētniece, Rēzeknes Augstskolas docente Dr. oec. Lienīte Litavniece un ESF projekta pētniece, Latvijas Universitātes studiju programmas „Komunikācijas zinātne” doktorante Mg. philol. Sandra Murinska. Arī šajā darbā tika piedāvāta iespēja apskatīt datorprogrammu, ar kuras palīdzību ir veikts pētījums. Referentes uzsvēra, ka galvenais pētnieciska darba mērķis ir savākt, klasificēt un sadalīt pa grupām Latgales pilsētu lingvistisko materiālu. Par izpētes objektu kļuvusi valoda, kas ir sastopama sabiedriskās vietās – veikalu un viesnīcu nosaukumi, dažādi virsraksti un reklāmas plakāti, kā arī ielu kultūras iezīmes – grafiti.

 

Semināra beigās savu referātu Ieskats Latvijas-Lietuvas pierobežas sadarbības projekta „Development of Research Infrastructure for Education in the Humanities in Eastern Latvia” (HipiLatLit) speciālā korpusa izveides nosacījumos, procesā, pielietojamībā sniedza Anna Briška, „HipiLatLit” projekta koordinatore. Šajā projektā pētnieki ir pievērsušies latviešu valodas tekstu korpusa izveidei. Taču projekts vēl ir savā pirmajā attīstības pakāpē, tāpēc klausītāji tika iepazīstināti ar mērķiem un iespējām, bet projekta rezultātus un sasniegumus visi interesenti varēs uzzināt 2012. gada decembrī.

Nākamais seminārs Latviešu valoda digitālajā vidē notiks Ventspils Augstskolā 2011. gada 16. septembrī. Visi intereseti ir laipni lūgti!

 

Ja Jums ir kādi jautājumi vai priekšlikumi, rakstiet: julija.osipova@valoda.lv

 

 rezekne-1

 

 

 

 

 

rezekne-2

 

 

 

 

 

 

rezekne-3

 

 

 

 

 

rezekne-4

 

 

 

 

 

 

rezekne-5

 

 

 

 

 

 

 

rezekne-6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rezekne-7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rezekne-8

 

 

 

 

 

 

 

rezekne-9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rezekne-10