Par valodu – tikšanās ar kurzemniekiem
Svinot Dzimtās valodas dienu, Latviešu valodas aģentūras galvenā lingviste Dite Liepa viesojās Talsos, Ventspilī un Saldū. Tikšanās ar skolotājiem un skolēniem rīkoja biedrība „Kurzemes NVO atbalsta centrs” (sk. http://kurzemesnvo.lv/index.php/kas-mes-esam2/knvoac-darbiba) (priekšsēdētāja Inese Siliņa) projektā „Saproti valsti”, kura iecere ir veidot radošas un mūsdienīgas latviešu valodas stundas gan jauniešiem, gan pieaugušajiem ar devīzi „Valoda mums ir viena. Kopsim to!”. Galvenā mērķgrupa – Kurzemē dzīvojošo mazākumtautību pārstāvji.
Pirmā latviešu valodas stunda jeb meistarklase notika Talsos š. g. 22. janvārī. Uz tikšanos bija atnākuši laikraksta „Talsu Vēstis” žurnālisti, jaunieši, pašvaldības darbinieki, kā arī īpaši gaidītie mazākumtautību pārstāvji – vairākas čigānu ģimenes no Sabiles. Tā kā klausītāji un to intereses bija dažādas, nodarbības sākumā kopējo satraukumu palīdzēja kliedēt iepazīšanās ar Latviešu valodas aģentūras darbu un jaunākajiem izdevumiem, valodas viktorīna un dažādi vispārīgi jautājumi par valodu. Kad sākotnējais uztraukums bija zudis un bija skaidrs, ka nevienam šajā vakarā zināšanas un prasmes ar atzīmēm netiks vērtētas, lektore atbildēja arī uz dažādiem valodas lietojuma, valodas kultūras un gramatikas jautājumiem.
Otrā latviešu valodas stunda – š. g. 5. februārī Saldū, Kapelleru namā. Tas ir īpašs nams – Saldus vēsturiskā centra sastāvdaļa, kas nākamgad, izrādās, svinēs 160 gadu jubileju! Saldus vēsture, attīstība un kultūras dzīve nav iedomājama bez Kapelleru ģimenes, kas ieradās Saldus miestā no Austrijas. 1857. gadā Kapelleri uzcēla namu un atvēra aptieku. Kapelleru nama pagrabā bijušas iekārtotas arī divas telpas privātai slimnīcai. 1859. gadā, nodibinoties Saldus miestam, par tā pirmo vecāko ievēlēja Eduardu Kapelleru. Vēlāk arī viņa dēls Vilhelms dažus gadus pildīja miesta vecākā amatu. Kapelleru dzimtas pārstāvji vienmēr aktīvi piedalījušies Saldus sabiedriskajā dzīvē. Pirms Otrā pasaules kara Kapelleru ģimene izbrauca uz Vāciju, un aptieka nonāca Galvenās aptieku pārvaldes pārziņā. Padomju gados šajā ēkā ilgu laiku atradās Saldus rajona bibliotēka. Tagad Kapelleru namā darbojas mākslu attīstības biedrība „Ilizanna”.
5. februāra ziemīgajā vakarā uz latviešu valodas stundu bija ieradušies skolēni, skolotāji, arī dažādu citu nozaru pārstāvji un visu vecumu interesenti. Pēc rosinošās iesildīšanās viktorīnas tika uzdoti dažādi valodas kultūras jautājumi, iedzīvotāji interesējās par tikko nominēto gada vārdu un nevārdu. Sarunas un valodošana ap un par valodu turpinājās arī neformālā gaisotnē tikšanās starplaikā, malkojot Kapelleru nama samnieces Līgas Šaules sarūpēto tēju, kafiju un uzkodas. Arī starplaikā notika diskusijas par valodu, un nu savus jautājumus atbraucējiem uzdeva pasākuma namamāte Līga Šaule, piem., kas ir ambīlis? Pirmā doma – žargona vārds, kas raksturo, maigi izsakoties, ne sevišķi gudru cilvēku. Izrādās, tas ir apvidvārds, un dažviet tā vēl joprojām Saldus pusē sauc cirvi.
Trešā latviešu valodas stunda notika 12. februārī Ventspils 2. vidusskolā, tā bija tikšanās ar vidusskolēniem. Skolēni tika iepazīstināti ar Latviešu valodas aģentūras darbību un jaunākajiem izdevumiem. Līdzīgi kā Talsos, arī šeit klātesošie labprāt iesaistījās valodas viktorīnā, uzdeva jautājumus ne tikai vieslektorei, bet arī skolotājām. Vidusskolēnus, protams, vairāk interesēja jautājumi, kas palīdzētu latviešu valodas eksāmenā, kā biežāk pieļautās kļūdas u. tml. Daži izteica nožēlu, ka mūsdienās tik maz tiek lasīta daiļliteratūra, jo tieši šo zināšanu trūkums neļāva atbildēt uz dažiem viktorīnas jautājumiem.
Sniegiem bagāts un ziemīgi auksts vakars Talsos, divas jau pelēcīgas krēslas un sīka sniedziņa rotātas pēcpusdienas Saldū un Ventspilī ir tikai ārējais šo sarīkojumu raksturojums. Patiesi silta un radoša gaisotne, jaunas un sirsnīgas iepazīšanās, tautiešu un domubiedru tikšanās, atsvaidzinātas un jaunas zināšanas par latviešu valodu un latviešu valodā, vēlēšanās līdzīgas diskusijas un sarunas turpināt, pateicības vārdi stundu organizētājiem un vadītājai, kā arī viesmīlīgajiem saimniekiem – tie ir galvenie šo ziemas vakaru akcenti pēc latviešu valodas meistarklasēm Kurzemes pilsētās. Tā bija lieliska iespēja neformālā vidē domubiedru un ģimenes locekļu, skolēnu un skolotāju klātbūtnē (diskusijas papildināja atraktīvas slaidrādes) uzzināt daudz jauna un nezināma par dzimto vai – jau dzīves laikā apgūto – latviešu valodu!
Talsos, Saldū un Ventspilī stundas vadīja un iespaidos dalījās
LVA lingviste Dite Liepa