Noticis ceturtais izglītojoši informatīvais seminārs “Latviešu valoda digitālajā vidē”

2011. gada 7. oktobrī Latviešu valodas aģentūra sadarbībā ar Liepājas Universitāti organizēja informatīvi izglītojošu semināru Latviešu valoda digitālajā vidē: izlokšņu materiāli un to apstrāde.

Seminārs sākās ar Liepājas Universitātes zinātnes prorektores Dr. philol. Ievas Ozolas un Liepājas Universitātes Kurzemes Humanitārā institūta direktora Dr. philol. Edgara Lāma uzrunu.

Liepājas Universitātes Humanitāro un mākslas zinātņu fakultātes asociētā profesore Dr. philol. Ieva Ozola un Liepājas Universitātes Kurzemes Humanitārā institūta pētniece Dr. philol. Liene Markus-Narvila informēja klātesošos par izlokšņu materiālu apstrādes iespējām Liepājas Universitātē, par paveikto un perspektīvām. Detalizēti tika raksturotas folkloras ekspedīcijas, savāktais materiāls, kas pagaidām gan nav atšifrēts, bet varētu kļūt par plašāku izlokšņu materiālu kopumu.

Liepājas Universitātes doktorante Mg. philol. Anita Helviga savā pētījumā Ieskats datorlingvistikas terminoloģijas iezīmēs un attīstības tendencēs stāstīja par teorētisko pamatojumu sistēmiskai datorterminoloģijai latviešu valodā. Šajā pētījumā tika secināts, ka cilvēku vairākums reti izprot vārdkopas saīsinātā varianta nozīmi. Pat vispopulārākie saīsinājumi bieži vien paliek līdz galam neatpazīti, piem., html, http, lpc, ocr, kaut gan tie plaši tiek izmantoti gan zinātniskos rakstos, gan sadzīvē.

Savukārt Liepājas Universitātes Kurzemes Humanitārā institūta zinātniskā asistente Dr. philol. Gita Elksnīte iepazīstināja klātesošos ar referātu Latviešu valodas seno tekstu korpusa vārdkopu izmantojums pētniecībā. Semināra dalībnieki kopā ar referenti ieskatījās mājaslapā www.ailab.lv, kā arī meklēja un pārveidoja nepieciešamos vārdus, vārdkopas, pat meklēja kontekstu, izmantojot rīku meklēšanu vārdlietojumu indeksā.

Mg. philol. Guna Pūce (Liepājas Universitāte) piedāvāja ieskatīties Konkordances programmas izmantošanā Rucavas izloksnes priedēkļverbu izpētē.

Šī bija pēdējā tikšanās četru semināru ciklā Latvijas augstskolās. Semināru cikla mērķis bija apzināt Latvijā pēdējos gados datorlingvistikā īstenoto, kā arī informēt klātesošos ar jaunāko pētījumu datorlingvistikā un tās saskares zinātņu jomās, popularizēt datorvides piedāvāto iespēju izmantošanu valodas izpētē.

liepaja1

 

 

 

 

 

 

liepaja2

 

 

 

 

 

liepaja3

 

 

 

 

 

 

liepaja4

 

 

 

 

 

liepaja5

 

 

 

 

 

 

 

 

liepaja6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

liepaja7

 

 

 

 

 

liepaja8

 

 

 

 

 

 

 

 

liepaja9

 

 

 

 

 

liepaja10