Latviskā piederība – saudzējama, audzējama un kopjama
Par gaidītu tradīciju kļuvušais Latviešu valodas aģentūras (LVA) un Eiropas Latviešu apvienības (ELA) organizētais Diasporas izglītotāju seminārs Lielbritānijā šogad pulcēja 55 dalībniekus – 4. un 5. novembrī Daugavas Vanagu namā Bredfordā jaunas zināšanas un prasmes bija sabraukuši gūt diasporas latviešu skolu skolotāji un vadītāji, diasporas organizāciju pārstāvji. Pavisam pārstāvētas bija 15 latviešu nedēļas nogales skolas no Lielbritānijas, Īrijas un Itālijas, kopā 40 rosīgi brīvprātīgā darba veicēji, kam pievienojās viesi un lektori no Latvijas, kā arī Latvijas vēstniecības Apvienotajā Karalistē.
Semināru atklāja Latviešu nacionālās padomes Lielbritānijā (LNPL) izglītības referents Māris Pūlis, uzsverot diasporas skolotāju īpašo lomu un nozīmību, kā arī atgādinot: „Latvijai mēs esam vajadzīgi, un nekad neaizmirsīsim, ka Latvija ir vajadzīga mums!” Māris ilgus gadus ir bijis entuziastisks latviskās izglītības atbalstītājs un urdītājs ne vien Lielbritānijā, bet visā Eiropā. Viņa mūža darbs novērtēts ar Triju Zvaigžņu ordeni un daudzskaitlīgiem Latvijas institūciju Atzinības un Pateicības rakstiem.
LVA direktores vietniece, Izglītības daļas vadītāja Dace Dalbiņa savā uzrunā izteica atzinību diasporas izglītotāju gatavībai un vēlmei nepārtraukti pilnveidoties, kam apliecinājums ir kuplais izglītojošo pasākumu dalībnieku skaits. „Latviskā piederība ir saudzējama, audzējama un kopjama. Un jūs to vislabāk zināt,” šie LVA direktora vietnieces vārdi ir ne vien apliecinājums diasporas izglītotāju nozīmībai, bet ļauj arī apjaust vakaru, nakšu un brīvdienu skaitu, kas veltīti brīvprātīgajam darbam.
ELA izglītības referente Ilze Atardo diasporas izglītotājus aicināja aktīvi iesaistīties Eiropas Izglītības grupas attālinātajās sanāksmēs, kas notiek reizi mēnesī, un uzsvēra savstarpējās sadarbības nozīmību. Klātesošos sveica arī Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Valodas politikas nodaļas vadītāja Vineta Ernstsone un Latvijas vēstniecības Apvienotajā Karalistē trešā sekretāre Margarita Feizaka. „Jūsu ieguldījums ir nenovērtējams. Vēstniecība vienmēr būs gatava jūs atbalstīt savu iespēju robežās un arī ārpus tām,” pauda vēstniecības pārstāve.
Īpašo viesu statusā šogad bija „Ziedoņa klase” – Elizabete Pavlovska un Žanete Grende vadīja nodarbības „Ideālā klase” un „Radošā rakstīšana”, ļaujot skolotājiem uz brīdi vērst nedalītu uzmanību uz pašiem savas personības aspektiem un iedvesmoties no Imanta Ziedoņa bagātā kultūrmantojuma. Atslodzi prātam kustību un dejas darbnīcā sniedza horeogrāfe Lilija Lipora.
Metodikas labirintos klātesošos prasmīgi vadīja LVA pārstāve, mācību un metodisko līdzekļu autore Liene Valdmane. Skolotāji uzzināja, kā ar nestandarta metodēm aizraut un ieinteresēt bērnus mācību satura apgūšanai. Zināšanu nostiprināšanai spraigā sacensībā tika izspēlēts „Ideju tirgus”, kurā savas interpretācijas par jaunapgūtajām metodēm prezentēja septiņas skolu komandas. Sīvā konkurencē uzvarēja Birmingemas latviešu skolas „Saktiņa” un Londonas Latviešu valodas pulciņa komanda ar projektu „Pirātu misija”, iegūstot iespēju kā balvu izvēlēties sev tīkamākos un nepieciešamākos mācību līdzekļus no LVA izdevumu klāsta.
Kā vienmēr, tā arī šoreiz viena no būtiskākajām semināra vērtībām bija tīklošanās – ideju apspriedē, sadarbības plānošanā, intensīvajā grupu darbā, kā arī semināra pirmās dienas vakarēšanā mājīgajā Bredfordas Daugavas Vanagu namā. Īpaša pateicība vakara muzikālās gaisotnes radītājiem Helmutam Feldmanim un Lienei Feldmanei, kuru vilinājumam līdzi dziedāt skaistākajām un iemīļotākajām latviešu dziesmām pretoties nespēja neviens!
Semināru finansē Latviešu valodas aģentūra no Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta programmas „Valsts valodas politika un pārvalde”, semināru līdzfinansē Latviešu nacionālā padome Lielbritānijā. Latviešu valodas aģentūra ir Izglītības un zinātnes ministrijas pārraudzībā esoša tiešā pārvaldes iestāde, kuras darbības mērķis ir veicināt latviešu valodas – statusa nostiprināšanu un ilgtspējīgu attīstību. Viens no Latviešu valodas aģentūras uzdevumiem ir sniegt atbalstu latviešu diasporai ārvalstīs latviešu valodas apguvē un valodas saglabāšanā.