Latviešu valoda iesācējiem: attālinātās nodarbības
Š. g. aprīļa beigās latviešu valodu apgūt sākuši pieaugušie, kuri Latvijā ieradušies no ļoti dažādām pasaules valstīm: no Afganistānas, Austrālijas, Hondurasas, Indijas, Krievijas, Sīrijas, Turcijas, Venecuēlas u. c. Neviens no viņiem iepriekš nav mācījies latviešu valodu.
Sākumā visiem ir uztraukums par to, kā tad noritēs pirmās nodarbības, vai visi varēs pieslēgties attālinātajām nodarbībām, vai varēs bez skolotāja tiešas klātbūtnes saprast nepieciešamo. Attālināta mācīšanās vīrusa Covid-19 ierobežošanas nolūkos ir pareiza rīcība, taču pedagogiem, projekta īstenotājiem un arī valodas apguvējiem tas nav vienkārši. Katru dienu ir jārisina dažādi mācību stundu norises jautājumi, ar valodas apguvējiem vairāk jāstrādā individuāli, jāskaidro neuztvertais, nesaklausītais (turklāt daudzos gadījumos mācības notiek bez starpniekvalodas izmantojuma).
Daži ieteikumi pieaugušo pedagogiem, kuri māca valodu attālināti.
- Paredziet pietiekami daudz laika, lai veiksmīgi sagatavotos darbam tiešsaistē kopā ar izglītojamajiem. Taču neuztraucieties – neliela kavēšanās nodarbību sākumā, skaidrojot ikdienišķas lietas, neietekmēs mācību norisi ilgtermiņā.
- Centieties nodarbības plānot, ievērojot vienādu struktūru. Tā valodas apguvējiem būs vieglāk koncentrēties darbam un nevajadzēs lieki tērēt laiku papildu skaidrojumiem. Piemēram, var sākt nodarbību ar jaunu vārdu apguvi, turpināt ar runāšanas vingrinājumiem, tad veikt dažus jautrus uzdevumus vai aktivitātes. Nodarbības beigas organizējiet, kā esat raduši līdz šim (piemēram, katrs var izteikt savas iespaidus, emocijas, izmantojot apgūto leksiku vai tml.).
- Neaizmirstiet par tūlītēju atgriezenisko saiti, izmantojot dažādus rīkus.
- Ja mācībās ir vairāku dienu pārtraukums, nosūtiet apskatīšanai kādu filmas fragmentu, animācijas filmu, dziesmu, kas jānoklausās.
- Esiet darbā, attieksmē un domāšanā pozitīvi!
Latviešu valodas aģentūra īsteno Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda projektu „Latviešu valodas apguve, lai sekmētu trešo valstu pilsoņu iekļaušanos darba tirgū 2” (Nr. PMIF/8/2019/3/01).
Projekta vadītāja
LVA metodiķe Ērika Pičukāne