Kursi diasporas latviešu skolu skolotājiem
Ir aizvadīts lielākais diasporas latviešu skolu gada pasākums – Latviešu valodas aģentūras (LVA) organizētie profesionālās pilnveides kursi, kas notika šī gada 25.–27. jūlijā. LVA diasporas skolotāju kursi šogad kopā pulcēja vairāk nekā 50 diasporas skolotājus un izglītības darbiniekus no 15 valstīm.
Pirmajā dienā, kas aizritēja Cēsīs, diasporas skolotājus sveica ar diasporas politikas īstenošanu saistīto Latvijas institūciju pārstāvji, kā arī LVA sadarbības partneri – Pasaules Brīvo latviešu apvienība un Eiropas Latviešu apvienība. Savā atklāšanas runā LVA direktors Jānis Valdmanis iezīmēja situāciju, kas šobrīd nosaka diasporas izglītības politiku – latviešu valoda diasporā aizvien vairāk zaudē savas dzimtās valodas pozīcijas, kļūstot par svešvalodu. Tas ir būtisks nosacījums, ko LVA ņem vērā, izstrādājot diasporas skolām mācību materiālus, kā arī tālmācības platformu, kas latviešu valodas apguvi padarīs daudz pieejamāku. Ar šiem jaunajiem apstākļiem ir jārēķinās arī pašiem skolotājiem un jābūt atvērtiem mācību metožu izvēlē. Īpaši Jānis Valdmanis izcēla LVA uzsākto praksi mācību materiālu veidošanā iesaistīt pašus diasporas skolu pārstāvjus, kā arī rosināja skolotājus sadarboties ar LVA, lai nodrošinātu tiešo neatgriezenisko saiti.
Aizkustinošs brīdis ikvienam atklāšanas ceremonijas dalībniekam bija Latvijas simtgades karoga godināšana un iepazīšanās ar tā meistari Dagniju Kupči. Dienas ieskaņā atzinīgi tika novērtēta viesošanās Cēsu Jaunajā sākumskolā, kur radošā gaisotnē skolas inovatīvie pedagogi dalījās ar praktiskiem ieteikumiem un laipni ievadīja profesionālajos noslēpumos. Pēc tam diasporas skolotāji dalījās grupās un devās apceļot vairākus Cēsu iedvesmas un pieredzes punktus – Zinātkāres centru “Z(in)oo”, Pasaules Latviešu mākslas centru, Audēju darbnīcu “Vēverīšas” un Koprades telpu “Skola6”.
Otro kursu dienu diasporas skolotāji aizvadīja Latvijas Universitātes konferenču un atpūtas kompleksā “Ratnieki”, kur meistardarbnīcās apguva domāšanā un iztēlē balstītu pieeju runas attīstībai, teatrālo rotaļu izmantojumu latviešu valodas apguvē un radošo rakstītprasmi. Skolotāji atzinīgi novērtēja arī LVA piedāvāto eksperimentu – meistraklasi laikmetīgajā dejā. Dienu skanīgi noslēdza Edgara Lipora un Lilijas Liporas vadītais daudzinājums valodai pie “Ratnieku” dižozola.
Kursu noslēguma dienā diasporas skolotāji iepazinās ar praktiskiem ieteikumiem, kā pārvarēt diasporas skolēnu dubultās identitātes radītos izaicinājumus, uzzināja par LVA uzsākto tālmācības skolu ClassFlow vidē, kā arī citus noderīgus jaunumus. Patiesu interesi raisīja latviešu valodas skolotāja tālajā Arhlatviešu ciemā Baškortostānā Ilona Saverasa, kura stāstīja par sava darba specifiku un apstākļiem. Pēc piesātinātajām kursu dienām skolotāji šķīrās pacilāti un iedvesmoti, gatavi turpināt savu nebūt ne vieglo darbu katram savā mītnes zemē.
LVA ir Izglītības un zinātnes ministrijas pārraudzībā esoša tiešā pārvaldes iestāde. Tās darbības mērķis ir veicināt latviešu valodas – Latvijas Republikas valsts valodas un Eiropas savienības oficiālās valodas – statusa nostiprināšanu un ilgtspējīgu attīstību. Viena no LVA funkcijām ir sniegt atbalstu latviešu valodas apguvē un valodas saglabāšanā.
Saziņai: aija.otomere@valoda.lv