Iznākusi grāmata „Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos: Vidzeme”
Latviešu valodas aģentūrā izdots trešais un pēdējais uzvārdu vārdnīcu sējums, kas aptver Vidzemi tās vēsturiskajās robežās, kādās tā pastāvējusi vismaz vairākus gadsimtus. Grāmatas tapšanas procesā tika izskatīti aptuveni 16 tūkstoši uzvārdu (un vēl vairāk to pieraksta variantu), no kuriem izveidoti aptuveni 9,5 tūkstoši atsevišķu šķirkļu, bet nepilni 6 tūkstoši uzvārdu minēti retāk sastopamo uzvārdu sarakstā. Izdevumā ne tikai apkopota informācija par uzvārdiem, bet arī iekļauti saistoši ievadraksti (ievadrakstu autori ‒ Ilmārs Mežs, Muntis Auns, Otīlija Kovaļevska, Irēna Ilga Jansone), informatīvas kartes un attēli.
2017. gadā nāca klajā grāmata par Latgales uzvārdiem, 2019. gadā izdots otrais grāmatas sējums (divās daļās), kas aptver Kurzemi, Zemgali un Sēliju jeb vēsturisko Kurzemes hercogisti, bet šogad izdots pēdējais sējums par Vidzemi. Pētījuma idejas autors demogrāfs Ilmārs Mežs saka: „Nu jau būs pagājis ap desmit gadu, kopš sāku vākt un apkopot uzvārdus. Pa šo laiku caur savām rokām esmu izlaidis tautas skaitīšanas uzskaites lapas par aptuveni pusotru miljonu Latvijas iedzīvotāju – ja visas tās mapes saliktu vienā istabā līdz griestiem, vietas tomēr nepietiktu. Un beidzot šim darbam var pielikt tādu kā punktu. Lielais darbs ir izdarīts – lasītājiem tiek nodots pēdējais sējums: par Vidzemes uzvārdiem.”
Pētījums ir patiesi apjomīgs, un tā rezultāts apliecina, ka latviešu uzvārdu kopums veido savdabīgu, neatkārtojamu sistēmu, kas grāmatās raksturota gan valodniecības, gan ģeogrāfiskās un vēsturiskās izplatības aspektā. Palielinoties cilvēku interesei par savu izcelsmi, senčiem un dzimtas vēsturi, uzvārdi šajos meklējumos bieži ir galvenais pieturas punkts, tāpēc pētījums būs noderīgs gan pētniekiem, gan plašam interesentu lokam, kas vēlas apzināt informāciju par savu, savas dzimtas, pagasta, pilsētas vai ciema vēsturi un šodienu.
Grāmatu iespējams iegādāties Latviešu valodas aģentūrā un drīzumā ‒ grāmatnīcās.