Izdots trīspadsmitais populārzinātnisko rakstu krājums „Valodas prakse: vērojumi un ieteikumi”
Populārzinātniskā rakstu krājuma „Valodas prakse: vērojumi un ieteikumi” 13. laidiena kārtas numurs ir noteicis izdevuma satura ievirzi – nopietni un mazliet ar smaidu par „nelaimīgo” skaitli, melno un velnišķo, šausminošo un pārsteidzošo, par vēstures paradoksiem, stereotipiem un realitāti.
Rakstu autori piedāvā lasītājiem savu skatījumu uz valodas uztveres un lietojuma jautājumiem, atšķir dažas valodas attīstības vēstures lappuses un sniedz ieskatu mūsdienu problēmās. Sadaļā „Vārdu un skaitļu maģija” tiek raksturoti dažādās sabiedrībās pastāvošie lingvistiskie stereotipi un mīti, vērtēta latviešu valodas stereotipiskā uztvere, tās ietekme uz lingvistiskās attieksmes veidošanu un valodas politikas īstenošanu, skatīta skaitļa 13 simbolika gan latviešu priekšstatos, gan pasaules tautu tradicionālajos uzskatos. Sadaļā „Īpaši vārdi īpašā lietojumā” iekļauti pieci raksti, kuros aplūkoti ar nāvi vai citu ne visai patīkamu notikumu saistītie vietvārdi, pilsētvidē izmantotie dažādu uzņēmumu nosaukumi, kuros vērojami vārdu spēles elementi, raksturots vārda velns un tā sinonīmu lietojums latviešu valodā, atklāti baiļu efekta radīšanas līdzekļi latviešu šausmu stāstos, kā arī analizētas lamu un ķengu vārdu funkcijas. Vārda trīspadsmit „dzīve” dažādās vārdnīcās un valodas korpusos, vienas vārdnīcas triju izdevumu kopīgās iezīmes un atšķirības tiek analizētas sadaļā „Vārds vārdnīcā”, savukārt īpašības vārda melns loma Vidzemes zemnieku uzvārdu tapšanā un drukas aizlieguma īstenošanas paradoksi Lietuvā un Latgalē 19.–20. gs. atklāti sadaļā „Vēstures paradoksi”. Rakstu krājuma noslēguma daļā rodams pārskats par LZA Terminoloģijas komisijas darbību un Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisijas lēmumiem un ieteikumiem, kā arī jaunāko valodniecisko izdevumu bibliogrāfija, humora lappusīte un ziņas par autoriem.
Rakstu krājums ir mazliet neparasts, jo trīspadsmitais, bet daudzpusīgs un noderīgs uzziņu materiāls ikvienam, kurš interesējas par latviešu valodu, vēlas iepazīt tās bagātību, lietojuma variācijas un pētījumu dažādību.
Rakstu krājumu iespējams iegādāties Latviešu valodas aģentūrā.