Izdots septītais populārzinātnisko rakstu krājums „Valodas prakse: vērojumi un ieteikumi”

val_praks_7Latviešu valodas aģentūras ikgadējā populārzinātniskā rakstu krājuma 7. numuru ievada somu rakstnieka un žurnālista eseja par valodu kā vērtību un par guvumu, atklājot sev latviešu valodu. Krājumā publicēti 12 populārzinātniski raksti gan par aktuāliem jautājumiem latviešu valodas praksē, gan arī par latviešu valodas vietu citu valodu starpā un par latviešu valodas apguvi ārzemēs.

Rakstu autori aplūko latviešu valodas prakses jautājumiem veltītās publikācijas vācu okupācijas laika periodikā, iepazīstina ar Zviedrijas pieredzi valodas kopšanā un popularizēšanā un somu studentu grūtībām un panākumiem latviešu valodas apguvē, analizē un apstrīd „mītu” par valodas nesaprotamību, kas it kā varētu rasties kļūdu un nepareizību dēļ, dod nelielu ieskatu latviešu valodas attīstības vēsturiskajos procesos un latviešu valodas gramatikas visstrīdīgākajos jautājumos, tostarp konkrētāk analizējot latviešu valodas darbības vārda veida kategorijas atspoguļojumu divvalodu vārdnīcās. Raksti veltīti arī jaunvārdam „dižķibele” un tāda vārda meklējumiem, ar kuru varētu aizstāt maldinošo produkta apzīmējumu „krējuma izstrādājums”, latviešu valodas dialektu un izlokšņu vārdu krājuma daudzveidībai un bagātībai. Autori aplūko latviešu dialektālās leksikogrāfijas vēl neizmantoto iespēju plašo klāstu, kuru uzskatāmāku padara cittautu pieredze, kā arī dod konkrētus ieteikumus mūsdienu Grieķijas vietvārdu atveidotājiem.

Krājumā, kā ierasts, ievietotas arī valodas konsultācijas, uzziņu materiāli par jaunākajām publikācijām latviešu valodniecībā, Latviešu valodas ekspertu komisijas un LZA Terminoloģijas komisijas svarīgāko lēmumu apskats, humora lappusīte.

 

Izdevumu iespējams iegādāties Latviešu valodas aģentūrā (Lāčplēša iela 35–5, Rīgā).

Izdevuma cena: Ls 4,63.