Eiropas Valodu diena 2020
Latviešu valodas aģentūra aicina uz ikgadējiem valodas svētkiem – Eiropas Valodu dienas pasākumiem. Katru gadu 26. septembrī Eiropas Savienības dalībvalstīs kopš 2001. gada svin Eiropas Valodu dienu, kad īpaša uzmanība tiek pievērsta Eiropas valodām, valodu daudzveidībai un to apguvei. Jau sešpadsmito gadu šos pasākumus organizē un koordinē Latviešu valodas aģentūra, iesaistot daudzus sadarbības partnerus.
Eiropas Valodu dienas pasākumu programma ir notikumiem bagāta.
Eiropas Savienības mājā norisināsies vairāku valodu darbnīcas. Nodarbībās aicinām ieklausīties valodu skanējumā, apgūt nozīmīgus vārdus un frāzes, varbūt arī iedvesmoties kādas valodas padziļinātai apguvei. Pasākumi piemēroti interesentiem bez
Pirmdien, 21. septembrī, plkst. 17.30 Francijas institūts Latvijā aicina uz franču valodas vakaru ES mājā, ko vadīs Francijas institūta Latvijā pedagoģe Elodija Rambo. Nodarbībā varēs iepazīties ar franču valodas skaņu pasauli un iemācīties dažus pirmos vārdus franču valodā.šo valodu priekšzināšanām.
Otrdien, 22. septembrī, plkst. 17.30 Latvijas Itāļu valodas pasniedzēju asociācija ES mājā piedāvā radošu itāļu valodas vakaru „Raksturs, žesti un ģērbšanās stils itāļu kino”. Nodarbības laikā būs iespēja skatīties itāļu kino šedevru fragmentus, kopā iemācīties itāliski nosaukt dažādus apģērba gabalus un krāsas. Un, protams, žestikulēt ar rokām. Nodarbību vadīs itāļu valodas skolotāji Madara Komarovska un Leonards Varžinskis.
Trešdien, 23. septembrī aicinām piedalīties akcijā „Mans latviskākais vārds” – plkst. 10.00 Bastejkalnā un plkst. 12.00 pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas. Latviskākā vārda meklējumos dosimies kopā ar Gustavu Terzenu. Aicinām ikvienu piedalīties un iesniegt savu latviskāko vārdu vietnē vards.valoda.lv no 25. septembra.
Savukārt 23. septembrī plkst. 17.30 Gētes institūts Rīgā aicina uz vācu valodas vakaru ES mājā. Ar valodas skanējumu atraktīvā un muzikālā veidā iepazīstinās Latvijā labi zināmais vācu mūziķis Jorans Šteinhauers. Jorans labi pārvalda vairākas valodas, arī latviešu, bet vācu valoda ir viņa dzimtā valoda.
Vēl 23. septembrī plkst. 19.00 Valodu māja aicina uz igauņu valodas klubu „Tere!”. Vai vēlaties vairāk uzzināt par kaimiņiem igauņiem un vingrināties igauņu valodā? Tad trešdien plkst. 19.00 Valodu mājā, Rīgā, Avotu ielā 33, iespējams diskutēt un attīstīt valodas prasmes. Nodarbība vairāk piemērota tiem, kuriem igauņu valodas prasmē ir vidējā A2–B1 līmenī. Nodarbības turpināsies arī pēc Eiropas Valodu dienām trešdienās tajā pašā laikā.
No 23. līdz 24.septembrim Saldus pilsētas bibliotēkas Eiropas Savienības informācijas punkts (ESIP) piedāvā konkursu „iESkaties”. Konkurss notiek attālināti bibliotēkas mājaslapā https://biblioteka.saldus.lv/esip-lapa/, atbildes iesūtāmas, izmantojot e-pastu.
Ceturtdien, 24. septembrī, plkst. 13.00 LU Humanitāro zinātņu fakultāte, Rīgā, Visvalža ielā 4a, 402. telpā, aicina uz lekciju „Senangļu elementi mūsdienu filmās un tekstos”. To vadīs lektore Lauma Terēze Lapa.
24. septembrī plkst. 16.00 Kultūras telpā „3 māsas”, Rīgā, Zirgu ielā 1, aicinām uz pasākumu „Vi vogliamo bene – kāpēc mēs mīlam Itāliju?”. Itāliju mīl cilvēki visā pasaulē – ne tikai tās sevišķo virtuvi, lielisko dabu un bagāto kultūras vēsturi, bet arī valodu. Itālijas tēmai veltītajā pasākumā mēģināsim no latviešu un vāciešu skatpunkta noskaidrot, kas ir mūsu dienvidu draugu sajūsmas avots un kādas ir mūsu atšķirības. Šajā pēcpusdienā iemācīsimies dažas frāzes itāliski un vāciski, ar humoru paraudzīsimies uz kultūras atšķirībām un uzdziedāsim kopīgi arī kādu dziesmu. Laipni lūgti, latvieši! Willkommen! Benvenuti! Pasākumu organizē Gētes institūts Rīgā un aicina mācīties ne tikai vācu, bet arī itāļu valodu.
Savukārt 24. septembrī plkst. 17.30 Šveices vēstniecība Rīgā aicina uz pasākumu ES mājā, Rīgā, Aspazijas bulvārī 28, kur notiks saruna par multilingvismu daudzvalodu vakarā – vēstnieka vietnieks Aldo de Luka pastāstīs, ko praktiski un kulturāli, institucionāli un personīgi nozīmē dzīvot valstī ar četrām oficiālajām valodām (vācu, franču, itāļu un retoromāņu). Lekcija notiks angļu valodā (bez tulkojuma latviešu valodā).
Piektdien, 25. septembrī, plkst. 17.30 ES mājā notiks spāņu valodas vakars, ko vadīs spāņu kultūras centra „Seneca” atraktīvais direktors Havjers Fernandezs Krūzs. Vietu skaits ES mājas pasākumos Rīgā, Aspazijas bulvārī 28, ir ierobežots (katrā pasākumā 15 vietas), tāpēc aicinām pieteikties, rakstot uz info@esmaja.lv vai zvanot pa tālruni 67085445.
Sestdien, 26. septembrī, no plkst. 12.00 līdz 18.00 Valodu mājā, Rīgā, Avotu ielā 33, apmeklētājiem atvērts valodu minimuzejs. Valodu muzejs meklē atbildi uz jautājumu – kāda loma valodai ir manā dzīvē? Kāda loma valodai ir pašlaik, kāda ir bijusi un būs sabiedrībā? Kādas pārmaiņas valoda spēj radīt sabiedrībā? Līdz 2030. gadam tiks dibināts pirmais valodu muzejs Latvijā – vieta, kur varēs doties valodas atklājumu meklējumos un ļauties valodas sekmētām pārmaiņām. Izstādes, eksperimenti, pasākumi un akcijas ļaus izzināt valodu daudzslāņainību un redzēt, kā valodas mijiedarbojas, saistās ar kultūras un sociālo jomu. Pagaidām Valodu mājas telpās iekārtota minimuzeja ekspozīcija.
26. septembrī plkst. 13.00, novērtējot mazāk lietoto valodu un mazo kopienu nozīmību mūsu kultūras daudzveidības un pasaules redzējuma bagātināšanā, LU Lībiešu valodas institūts aicina iepazīt Ludzas igauņus jeb lucus. Luci bija Vitebskas guberņas Ludzas apriņķī dzīvojoša katoļticīgo Latvijas igauņu etniskā grupa, par kuriem liecības mūsdienās saglabājušās vienīgi vietvārdos un šajos pagastos pierakstītajās pasakās un teikās. Šeit dzīvojot un ietekmējoties no vietējām valodām, Ludzas igauņu valoda pakāpeniski transformējās, izveidojot no literārās igauņu valodas atšķirīgu saziņas valodu. Apzinot vēl palikušās liecības par šo unikālo kopienu un valodu, LU Lībiešu institūta pētnieks un valodnieks Uldis Balodis ir izveidojis Ludzas igauņu valodas ābeci, kas tiks atvērta Ludzas Tautas namā. Pasākuma plakāts: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2654218901507759&set=a.1476377819291879&type=3&theater
Svētdien, 27. septembrī, plkst. 18.00 Valodu mājā, Rīgā, Avotu ielā 33, notiks skandināvu grāmatu klubs „Skandinavisk bokklubb”. Vai tev patīk lasīt un diskutēt par grāmatām? Vai tu runā kādā no skandināvu valodām? Grāmatas var izmainīt tavu dzīvi, tāpēc esi laipni gaidīts Valodu mājas skandināvu valodu grāmatu klubā! Klubā visi dalībnieki lasa vienu grāmatu svešvalodā pēc paša izvēles, bet, sanākot kopā, diskusijas notiek skandināvu valodās. Tiekamies Valodu mājā, Avotu ielā 33, reizi mēnesī svētdienās plkst. 18.00–19.30! 27. septembrī diskutēsim par Osnes Seierstades grāmatu „Kabulas grāmattirgotājs” (Åsne Seierstad „Bokhandleren i Kabul”).
Pirmdien, 28. septembrī notiks Eiropas Komisijas organizētā tiešsaistes Eiropas Valodu dienas konference 2020. Saite uz konferenci būs pieejama Valsts izglītības attīstības aģentūras tīmekļvietnē www.viaa.gov.lv.
Otrdien, 29. septembrī, plkst. 16.00 LU bibliotēkā, Rīgā, Kalpa bulvārī 4, Gruzijas vēstniecība Latvijā aicina uz izstādi „Unikālais gruzīnu alfabēts”. Gruzīnu alfabēts ir viens no 14 alfabētiem, ko lieto mūsdienu pasaulē. Gruzīnu alfabētā ietvertas trīs rakstības sistēmas – vissenākais rakstības veids Mrgvlovani, Nuskhuri sistēma, kas tika lietota līdz 10. gs. un pēc tam tikai garīgajos tekstos, un Mkhedruli rakstība, ko izmanto Gruzijā arī mūsdienās. Unikālais alfabēts ir nozīmīga Gruzijas kultūras daļa, un gruzīni pamatoti lepojas ar savu rakstību, kas akcentē gruzīnu kultūras īpatnības. Gruzīnu alfabētam 2015. gadā tika piešķirts nemateriālā kultūras mantojuma nacionālais statuss Gruzijā. 2016. gadā Gruzijas alfabēta trīs rakstības sistēmas tika iekļautas UNESCO Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Izstādē būs iespēja iepazīties ar Gruzijas alfabēta vēsturi, rakstību un tā nozīmi Gruzijas kultūrā.
Trešdien, 7. oktobrī, plkst. 16.30 LU Humanitāro zinātņu fakultātes Bohēmistikas un polonistikas centrā, Visvalža ielā 4a, 215a telpā, norisināsies čehu valodas un kultūras nodarbība, kuru vadīs docente Nadežda Kopoloveca. Nodarbība notiks čehu valodā, bet to var apmeklēt interesenti ar jebkuru, pat nulles līmeni čehu valodā. Pasākumā piedalīsies Čehijas Republikas vēstniece Latvijā un tiks pasniegtas jaunas čehu valodas mācību grāmatas.
Līdz 10. oktobrim Alojas novada Staiceles pilsētas bibliotēkā ir apskatāma fotoizstāde ,,Kļūdies tā, lai citiem prieks”.
26. septembrī Latviešu valodas aģentūra izsludina ikgadējo skolēnu radošo darbu konkursu ,,Mans grāmatplaukta stāsts”. Aicinām skolēnus no Latvijas skolām un latviešu skolām pasaulē sūtīt radošos darbus un zīmējumus. Konkurss norisināsies no 26. septembra līdz 18. novembrim. No katras skolas gaidīsim deviņus labākos literāros darbus un deviņus zīmējumus. Skolēnu labākie radošie darbi tiek izdoti grāmatās. Šajā sērijā iznākušas jau trīspadsmit grāmatas.
Eiropas Valodu dienā aicinām interesentus iesaistīties pasākumu norisē, tā bagātināt Eiropā runāto valodu prasmi, vienlaikus novērtējot un ikdienā lietojot latviešu valodu – mūsu valsts valodu.
Eiropas Valodu diena ir Eiropas Padomes iniciatīva, Latvijā to organizē Latviešu valodas aģentūra kopā ar sadarbības partneriem: Eiropas Komisiju, Eiropas Savienības māju, Izglītības un zinātnes ministriju, Latvijas Universitāti, LU Humanitāro zinātņu fakultāti, LU Lībiešu valodas institūtu, Gruzijas vēstniecību Latvijā, Šveices vēstniecību Rīgā, Gētes institūtu Rīgā, Francijas institūtu Latvijā, Viļņas Universitāti, Spāņu kultūras centru ,,Seneca”, Itāļu valodas pasniedzēju asociāciju, UNESCO LNK, Valsts izglītības attīstības aģentūru, Valodu māju, Staiceles pilsētas bibliotēku, Saldus pilsētas bibliotēkas Eiropas Savienības informācijas punktu.
Visi pasākumi ir bez maksas.
Programmā iespējamas nelielas izmaiņas. Sekojiet informācijai mūsu mājaslapā.
Precīzāka informācija:
Velga Līcīte-Meldere,
Latviešu valodas aģentūras projektu vadītāja
67201684, velga.licite@valoda.lv