Dzimtās valodas dienas pasākums 2016

lva laima web-92016. gada 26. februārī „Laimas” šokolādes muzejā tika svinēta Dzimtās valodas diena, kurā tika sveikti skolēnu radošo darbu konkursa „Kā var mācīties citu valodu? Protot savu valodu” (J. Peters) uzvarētāji. Skolēnu radošo darbu fragmentus lasīja Nacionālā teātra aktrise Marija Bērziņa, papildinot priekšlasījumu ar Latvijā un pasaulē zināmām dziesmām Nacionālā teātra Muzikālās daļas vadītāja, komponista un mūzikas pedagoga Valda Zilvera pavadījumā.

lva laima web-89Skolēniem un skolotājiem bija iespēja tikties ar dzejnieku Jāni Peteru, kura dzejoļa rindas tika izmantotas radošo darbu tapšanā. Kamēr pasākuma dalībnieki uzzināja vairāk par šokolādi un šokolādes gardumu tapšanu, īpašā šokolādes darbnīcā konkursa laureātiem bija iespēja pagatavot pašiem savus saldos našķus. Radošo darbu konkursa uzvarētājus 2016. gadā noteica Latviešu valodas aģentūras direktors Jānis Valdmanis, Latviešu valodas aģentūras diasporas projektu koordinatore Sanda Roze, literatūrzinātnieks Raimonds Briedis, filoloģijas doktore Mārīte Āboltiņa, mākslas zinātniece Ksenija Rudzīte.

Savukārt 4. martā noslēdzās akcija „Novada valodnieks”, īpašā Dzimtās valodas dienas pasākumā godinot Elgu Saksi no Birzgales, Silviju Ģibieti no Liepājas, Lindu Kalniņu no Rīgas, Ilzi Līdumu no Neretas, Irēnu Meisteri no Apes, Andri Amantovu no Alūksnes un profesoru Jānošu Pustai (Janos Pusztay) no Ungārijas. Nominantus akcijai pieteica viņu domubiedri, novērtējot „Novada valodnieku” aizrautību un darbību latviešu valodas popularizēšanā un citu valodu apguvē. Novada valodnieki ir cilvēki, kas ar savu pozitīvo piemēru spēj apliecināt cieņu valsts valodai un kam valoda ir „visa dzīve”.

Pirms pasākuma žurnāliste Elizabete Lukšo sagatavoja īpašas intervijas ar „Novada valodniekiem”, visas intervijas pieejamas mūsu mājaslapā.

Pasākumā tika cildināta „Novada valodnieku” aizrautība ar valodu, kā simbolisku pateicību par rakstaino un tēlaino dzīvi valodā pasniedzot autentiskos novada cimdus no tautas tērpu centra „Senā klēts”. Savijot „Novada valodnieku” dzīves un darba rakstus ar cimdu krāsām un rakstiem, par cimdu izvēli klātesošajiem stāstīja „Senās klēts” etnogrāfe un māksliniece Ziedīte Muze. Ar cimdu rakstiem Latvijā un to vēsturisko nozīmi un izplatību iepazīstināja Latvijas vēstures institūta Etnoloģijas nodaļas vadītāja Aija Jansone. Sveicot profesoru Jānošu Pustai no Rietumungārijas Universitātes un tulkotāju no ungāru valodas Elgu Saksi, pateicības vārdus teica arī Ungārijas goda konsule Ariana Župika.

 
Dzimtās valodas dienas pasākums 2015

dzvd 20152015. gada 20. februārī notika Latviešu valodas aģentūras ikgadējais Dzimtās valodas dienas pasākums Rīgas Latviešu biedrības namā. Pasākumā piedalījās skolēnu radošā darba konkursa „Mani septiņjūdžu zābaki stāv kaktā ar putekļiem apklāti (Aspazija)” dalībnieki, viņu atbalstītāji un skolotāji, kā arī citi interesenti. Pasākumā tika apbalvoti skolēnu konkursa labāko darbu autori.

Konkursa uzvarētājus  sveica radošo darbu konkursa žūrija: Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova, UNESCO LNK ģenerālsekretāres p. i. Baiba Moļņika, Kultūras akadēmijas profesors literatūrzinātnieks Raimonds Briedis, Rīgas Latviešu biedrības krājumu glabātāja Gaida Jablovska un Latviešu valodas aģentūras projektu koordinatore Velga Līcīte-Meldere.

Konkursā piedalījās jaunieši ne vien no Latvijas novadiem, bet arī no latviešu skolām ārvalstīs – no Ņujorkas Latviešu ev. lut. draudzes Bronksas pamatskolas, Štutgartes Latviešu skoliņas, Latviešu skolas Hamiltonā, Briseles II Eiropas skolas, nedēļas nogales skolas „Pūcīte” Īrijā, Ņūdžersijas pamatskolas, Bonnas latviešu skoliņas „Kamolītis”, Latviešu svētdienas skolas Maskavā un Korkas skoliņas Īrijā. Kopā iesūtīti 432 radošie darbi: 273 literārie darbi un 159 zīmējumi (konkursa laureātu saraksts un fotogrāfijas skatāmas: http://www.valoda.lv/Aktualitates/Dzimtas_valodas_diena_apbalvoti_skolenu_konkursa_dalibnieki/1483/mid_522).

Pasākumā  bija iespēja dzirdēt labāko skolēnu darbu fragmentu priekšlasījumus aktieru Karinas Tatarinovas un Jāņa Kroņa izpildījumā; iepazīt Aspaziju Jūrmalas pilsētas muzeja filiāles Aspazijas mājas vadītājas Ārijas Vanagas stāstījumā; uzzināt, ko vietvārdi vēsta par kurpēm, vīzēm un zābaciņiem valodnieces Laimutes Balodes un Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja darbinieces Līgas Miklašēvičas priekšlasījumā, kā arī pārbaudīt savas zināšanas un atjautību radošā viktorīnā. Pasākuma noslēgumā – teātra studijas „Rampa” un Ziemeļu dzimtas literāri muzikāls priekšnesums.

 
Dzimtās valodas dienas pasākums 2014

IMG 6538 Dzimtās valodas diena pēc UNESCO iniciatīvas jau 14 gadus visā pasaulē tiek svinēta 21.februārī. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību dzimtajai valodai, sekmēt tās lietojumu un popularizēt atziņu, ka dzimtā valoda ir dziļas un daudzpusīgas personības attīstības pamats.

2014. gadā Latviešu valodas aģentūra aicināja skolēnus un skolotājus piedalīties Dzimtās valodas dienas pasākumā 21.februārī Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē (Rīgā, Merķeļa ielā 13), kur Valsts vēstures arhīva pētniece Ina Grosena stāstīja, kā veidot dzimtas koku; arheologs Rūdolfs Brūzis atklāja, ko par latviešu saknēm Livonijā vēsta arheoloģija; rakstnieks, triloģijas „Zīmogs sarkanā vaskā” autors Jānis Lejiņš iepazīstināja ar vēsturiska romāna tapšanu un folkloras kopa „Vilki” dziedāja dziesmas, kas latviešu karavīrus pavadījušas cauri gadsimtiem.

Pasākumā apbalvojām Eiropas Valodu dienā 2013 izsludinātā radošo darbu konkursa „Dzimtas stāsti. Ar saknēm Latvijā” uzvarētājus.

Šogad konkursā piedalījās jaunieši ne vien no Latvijas novadiem, bet arī no latviešu skolām ārvalstīs – Melburnas, Īrijas, Vašingtonas, Ņudžersijas, Čikāgas, Minsteres u.c.

Žūrijas komisija, kuras sastāvā bija Latvijas Rakstnieku savienības, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra, UNESCO LNK, Latvijas Universitātes un Latviešu valodas aģentūras pārstāvji, noskaidroja 35 labāko darbu autorus. Pasākumā gaidījām visus konkursa dalībniekus un interesentus.

Tāpat kā iepriekšējos gadus labāko darbu fragmenti tiks apkopoti grāmatā. Klajā nācis arī iepriekšējā gada skolēnu labāko darbu krājums „Latvija, es esmu Tavs bērns”.

Pasākuma programma šeit.

UNESCO LNK piedāvātā Dzimtās valodas dienas programma šeit.  

{smoothgallery gallery= 45}

 

Dzimtās valodas dienas pasākums 2013

2013. gadā Latviešu valodas aģentūra aicināja skolēnus un skolotājus piedalīties Dzimtās valodas dienas pasākumā 22. februārī Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, (Vecrīgā, Rīgas Doma ansamblī, Palasta ielā 4), kur bija plānota dzejnieces Ingas Gailes saruna „Mana balss”, tikšanās ar animācijas studijas „Dauka” māksliniecēm Gundegu Muzikanti un Ilzi Dambi, multiplikācijas filmu skatīšanās un ekskursija grupās pa muzeju gidu vadībā.

Pasākumā paziņojām un apbalvojām Eiropas Valodu dienā 2012 izsludinātā radošo darbu konkursa „Latvija, es esmu Tavs bērns” uzvarētājus. Šogad konkursā piedalījās jaunieši ne vien no Latvijas novadiem, bet arī no latviešu skolām ārvalstīs – Adelaides, Ņujorkas, Briseles, Īrijas, Ņūdzersijas un Vašingtonas u.c. Kopā tika iesūtīti 582 radošie darbi: literārie darbi, zīmējumi un dziesmas.

Žūrijas komisija, kuras sastāvā bija Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā, UNESCO LNK, Rīgas Pedagoģijas vadības un izglītības augstskolas un Latviešu valodas aģentūras pārstāvji, noskaidroja 30 labāko darbu autorus. 

Labāko darbu fragmenti tiks apkopoti grāmatā.

Programma atrodama šeit.

Precīzāka informācija pa e-pastu: velga.licite@valoda.lv Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu   vai tālruni 67201684.

 {smoothgallery gallery= 26}

 

Dzimtās valodas diena 2012

Latviešu valodas aģentūra jau vairākus gadus rīko Dzimtās valodas dienas pasākumus, kuros aicina piedalīties interesentus.

2012. gada 21. februārī plkst. 18:00 Raiņa un Aspazijas muzejā (Rīgā, Baznīcas ielā 30) sarunā par valodas kultūrtelpu, vārdu spēlēm, jauno rakstnieku iespējām izglītoties, tekstu pasauli, literatūru kā spilgtāko valodas izteiksmes formu, kas iedvesmo, satracina, apbur, aicinām uz tikšanos ar literatūrzinātnieci Ievu Kolmani, Literārās akadēmijas vadītāju Ronaldu Briedi un rakstnieci Ingu Žoludi.

2012. gadā Latviešu valodas aģentūra Dzimtās valodas dienas pasākumu skolēniem un skolotājiem rīkoja arī 16. februārī Eiropas Savienības mājā, kur literārajā meistardarbnīcā skolēnus gaidīja dzejnieks Guntars Godiņš, zīmēšanas meistarklasi vadīja mākslinieks Jānis Anmanis, bet kopā ar folkloristi Ilgu Reiznieci mācījāmies radīt tradīcijas.

Pasākumā apbalvojām arī Eiropas Valodu dienā 2011 izsludinātā radošo darbu konkursa „Starp tevi un mani ir valoda” uzvarētājus. Šogad konkursā piedalījās jaunieši ne vien no Latvijas novadiem, bet arī no latviešu skolām ārvalstīs – Melburnas, Briseles, Stokholmas, Bostonas, Adelaides un Hamiltonas. Kopā iesūtīti 334 literārie darbi, 101 zīmējums, starp kuriem bija arī audiovizuāli darbi un komiksi.

Ar radošo darbu konkursa „Starp tevi un mani ir valoda” uzvarētājiem iespējams iepazīties Latviešu valodas aģentūras mājaslapā www.valoda.lv. Tāpat kā iepriekšējos gadus labāko darbu fragmenti tiks apkopoti grāmatā. Kā jau informējām – 2011. gada skolēnu labākie darbi apkopoti grāmatā „Ko, Latvija, Tev varu dot?”.

Dzimtās valodas dienas pasākuma fotogrāfijas

Informāciju par citiem Dzimtās valodas dienas pasākumiem, kas tiek rīkoti skolās, bērnudārzos, interešu izglītības centros un bibliotēkās gan Latvijā, gan arī ārpus tās, lasiet UNESCO LNK izveidotajā apkopojumā:

http://www.unesco.lv

 

Dzimtās valodas dienas pasākumi 2011

Starptautiskā dzimtās valodas diena jau 11 gadus visā pasaulē tiek atzīmēta 21.februārī. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību valodu daudzveidībai un dzimtās valodas skaistumam. 

Lai svinētu Dzimtās valodas dienas svētkus kopā ar skolu jaunatni, Latviešu valodas aģentūra Eiropas Savienības mājā bija aicinājusi uz tikšanos skolēnus no visas Latvijas.

Vairāk nekā simts pamatskolas un vidusskolas audzēkņiem bija iespēja tikties ar rakstnieci Inesi Zanderi. Viņa bija iepazinusies ar skolēnu konkursa darbiem un kritiski, bet tomēr ar lielu labvēlību tos izvērtēja. Rakstniece rosināja skolēnus vairāk būt pašiem un uzteica Laimas Madaras Šveidukas pausto viedokli par nepieciešamību runāt tikai „skaidrā latviešu valodā”. Tas nozīmē domas un izteiksmes tīrību, jo skaidra valoda ir apliecinājums skaidrai domai.

Mākslinieks Reinis Pētersons atklāja, kā top ilustrācijas grāmatām un pēc auditorijas pieprasījuma radīja vairākus zīmējumus.

Īsts līvs – valodnieks – Valts Ernštreits stāstīja par lībiešu valodu un atgādināja par vārdiem, ko esam aizguvuši no lībiešiem. Kopā ar krāšņajos lībiešu tautastērpos tērptajām teicējām klātesošie varēja dziedāt līdzi lībiešu šūpuļdziesmu.

Pasākumā bija iespēja iepazīties ar jauno Latviešu valodas aģentūras interaktīvo mācību līdzekli literatūrā „No modernisma līdz postmodernismam”, kā arī kopā ar mācību centra „Skrivanek Baltic” pārstāvjiem pārbaudīt vecvārdu un apvidvārdu zināšanas, piedaloties spēlē „Vai zini šo vārdu?”. Dalībnieku zināšanas bija pārliecinošas, tāpēc bez pūlēm tika atminēti tādi vārdi kā tupenis un buļba (kartupelis), krizdoles un stiķenes (ērkšķogas), skotele (priekšauts), dardedze (varavīksne), ķisens (spilvens), ciskadrilla (velosipēds), kunna (varde) u. c. Mazāk zināmi un grūtāk atminami skolēniem izrādījās vārdi: žugura (stārķis), kušķiņi (jēri), vaiduot (slimot), rupucs (krupis), skutuls (bļoda) un aizgore (aizkrāsns). Bija arī kuriozi – Kurzemes pusē lietoto vaboles apzīmējumu bambel daži spēles dalībnieki nosauca par bumbieri un konfekti, savukārt kurčiks (tītars) izklausījās pēc cigaretes vai gurķīša; sipisniks (biezpiens) bērniem izklausījās pēc sienāža, bet spindzeles dažiem zēniem šķita piemērots apzīmējums meitenēm (merģelēm), nevis lapsenēm. Spēles beigās tika noskaidroti vislabākie apvidvārdu zinātāji – Santa Ķere no Ogres pamatskolas 6.b klases un Līva Strazdiņa no Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas 12.b klases, kuras saņēma pasākuma rīkotāju sarūpētās balvas.

Pasākumā notika arī Eiropas Valodu dienā2010 izsludinātā zīmējumu konkursa „Mazs bij’ tēva novadiņš” (1.-4. klases) un literāro darbu konkursa „Ko, Latvija, Tev varu dot?” (5.-12. klases) uzvarētāju apbalvošana.

 

man ir valoda

ar to es smejos un strīdos

es tajā kā saulītē sildos

es tajā kā peļķē mīdos

ar to uz mēles es ceļos

kā pasaku princis cēls

ar to es cūkkūtī veļos

kā zudušais dēls

vai es to skūpstu kā dievmaizi

vai dusmās tur slauku kājas

man ir mana valoda

un es esmu mājās 

           

 

Knuta Skujenieka dzejas rindas ieskandināja O. Vācieša muzeju 24. februāra Dzimtās valodas dienas sarīkojumā „Vārds – tas ir svētums, gadsimtu pienests”. Apmeklētāji varēja ieklausīties Ludmilas Azarovas, Imanta Auziņa, Jāņa Petera, Māras Zālītes, Vizmas Belševicas, Imanta Ziedoņa, Māra Čaklā un Ojāra Vācieša skaistākajos valodai veltītajos dzejoļos aktrises Zanes Daudziņas lasījumā un dziedāt līdzi mūziķa Adriana Kukuvasa dziedātajām dziesmām.

            Kopā svētki vienmēr sanāk krāšņāki, tāpēc aicinājām skolēnus arī turpmāk piedalīties Latviešu valodas aģentūras rīkotajos pasākumos! 

Esiet lepni par savu valsti un valodu!  

Piedāvājam ieskatu dažos fotomirkļos.


  IMG_1655

 

 

 

 

 

IMG_1693

  IMG_1698

Lapsene

 

 

 

 

 

IMG_1713

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Dzimtās valodas diena 2010

2010. gada 19. februārī Eiropas Savienības mājā notika Starptautiskās dzimtās valodas dienas pasākums. Starptautiskā dzimtās valodas diena jau 10 gadus visā pasaulē tiek atzīmēta 21. februārī. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību valodu daudzveidībai un dzimtās valodas skaistumam. Lai svinētu Dzimtās valodas dienas svētkus, LVA Eiropas Savienības mājā bija aicinājusi uz tikšanos skolēnus no visas Latvijas. Vairāk nekā simts pamatskolas un vidusskolas audzēkņiem bija iespēja tikties ar rakstnieci L. Muktupāvelu, valodas konsultanti Dr. philol. D. Liepu, piedalīties viktorīnā un pārbaudīt savas valodas zināšanas. Notika arī labāko zīmējumu un literāro darbu konkursa uzvarētāju apbalvošana, kā arī īpašu pārsteigumu bija sagatavojis Karaliskais improvizācijas teātris.