Dzimtas koka zarus šķetinot
Kāda ir uzvārdu Grīns, Lembergs, Levits, Nitišs, Nudiens, Poziņģis, Šķēle, Ušaks, Viņķelis u.c. iespējamā cilme? Cik daudz Kiperu ir Sēlpilī? Kuri uzvārdi
ir izplatīti, bet kuri reti sastopami? Kā cilvēki ieguvuši savus uzvārdus? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem ir iespējams uzzināt vārdnīcā ,,Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos: Kurzeme, Zemgale un Sēlija” (Mežs, I., Stafecka, A., Siliņa-Piņķe, R., Kovaļevska, O.).
2017.gadā nāca klajā grāmata par Latgales uzvārdiem, bet otrais grāmatas sējums (2 daļās) aptver Kurzemi, Zemgali un Sēliju jeb vēsturisko Kurzemes hercogisti, iekļaujot ziņas vismaz par 692 tūkstošiem iedzīvotāju. Sējumā ir gandrīz 9500 uzvārdu šķirkļu (un apmēram 20000 uzvārdu pieraksta variantu). Latviešu uzvārdu kopums veido
savdabīgu, neatkārtojamu sistēmu, kas raksturota gan valodniecības, gan ģeogrāfiskās un vēsturiskās izplatības aspektā. Daudzi pēc uzvārda varēs lokalizēt iespējamo vēsturisko dzīvesvietu, rast iespējamo uzvārda cilmes skaidrojumu vai tā reģistrējuma laiku vēsturiskajos avotos.
Vēsturnieks, ģeogrāfs, demogrāfs un vārdnīcu sērijas idejas autors Ilmārs Mežs ievadā norāda: ,,Vārdnīcas daļu papildina vairāku speciālistu ievadraksti, kas izgaismo uzvārdu tapšanas un attīstības vēsturiskās lappuses, kā arī piedāvā valodnieku skaidrojumu par uzvārdu motivāciju un to nozīmēm. Izdevums ir bagātīgi ilustrēts ar senu dokumentu attēliem un oriģinālām uzvārdu izplatības kartēm. Grāmatu papildina vairāki pielikumi: gan informācija par retāk sastopamiem uzvārdiem, gan izplatītāko vēsturisko uzvārdu uzskaitījums pagastos.” Ievadrakstu autori: I. Mežs, M. Auns, O. Kovaļevska, A. Stafecka, R. Siliņa-Piņķe.
Tā kā grāmatā apkopoti daudzveidīgi materiāli, tā ir noderīga kā kultūrvēstures pētniekiem, tā arī plašam lasītāju lokam, ikvienam, kuram ir interese pētīt savas dzimtas, pagasta un pilsētas vēsturi.