Atvērta populārzinātniska grāmata „Ceļavējš cilvēku ciltij: valoda sabiedrībā”
14. novembrī LU Bibliotēkā Kalpaka bulvārī notika Latviešu valodas aģentūras sagatavotās un izdotās Māra Baltiņa un Inas Druvietes grāmatas „Ceļavējš cilvēku ciltij: valoda sabiedrībā” atvēršanas svētki.
Pasākumā autori uzsvēra, ka šī grāmata veido dialogu ar lasītāju: tajā nav kādas vienas pareizas patiesības, bet ir pietiekami daudz informācijas patiesības meklējumiem. Izdevums palīdz izprast, kā valoda funkcionē sabiedrībā, kāda ir katra indivīda un sabiedrības loma valodas attīstībā. Bagātais piemēru klāsts ļaus salīdzināt dažādu valodu eksistences pieredzi un saredzēt arī to smalko robežu, kuru nedrīkstam pārkāpt latviešu valodas nākotnes nodrošināšanai.
Latvijas Universitātes rektors I. Muižnieks savā uzrunā akcentēja grāmatas īpašo vērtību – zinātniska informācija ir ļoti veiksmīgi strukturēta, tā lasītājam tiek piedāvāta viegli saprotamā un uztveramā formā, par pietiekami sarežģītām lietām tiek runāts tā, lai tekstu saprastu arī tie, kas nav konkrētās zinātnes jomas speciālisti.
Grāmatas zinātniskā redaktore profesore Linda Lauze norādīja, ka grāmatā katrs var atrast gan nopietno un vajadzīgo, bet tajā pašā laikā, to lasot, būs ne maz jautru un aizraujošu piemēru un faktu. Literārā redaktore Ieva Jansone atzina, ka šī grāmata piedāvā mums katram nepieciešamo lingvistisko minimumu, ievada valodas plašajā pasaulē. Tā būs noderīga dažādu valodniecības studiju programmu studentiem, interesanta un saprotama skolēniem, labs palīgs skolotājiem un lektoriem, kā arī ikvienam, kas interesējas par valodu. Grāmatas saturu veiksmīgi papildina grāmatas vizuālais noformējums – Baibas Lazdiņas un Paulas Lores darbs. Grāmatas zinātniskais recenzents profesors Jānis Valdmanis atzinīgi novērtēja to, ka autoriem apbrīnojami daudz informācijas izdevies ietvert kompaktā formā, kāda raksturīga enciklopēdiskiem izdevumiem.
Latvijas Universitātes prorektors eksakto, dzīvības un medicīnas zinātņu jomā Valdis Segliņš raksturoja 21. gadsimta globalizācijas izaicinājumus, ar kuriem sastopoties cilvēks samulst un aizmirst par savām vērtībām.
Latviešu valoda ir Latvijas valsts simbols un vērtība. Mēs vienmēr varēsim pieņemt visu jauno un citādo, kas mums ir nepieciešams, arī valodas jomā – vai tā būtu angļu valoda, vai ķīniešu, bet mēs nespēsim pastāvēt, ja zaudēsim savu – latviešu valodu – un savas valstiskās vērtības.
Latviešu valodas aģentūra izsaka pateicību visiem, kas piedalījās grāmatas tapšanā, un pasākumā klātesošajiem – par ieinteresētību un atbalstu.