Trīs karstas dienas jūnijā
26.–28. jūnijs
Trīs karstas dienas no 26. līdz 28. jūnijam pavadījām Jūrmalā, kur notika LVA rīkotais jau par tradīciju kļuvušais tālākizglītotāju profesionālās kompetences pilnveides mācību gada noslēguma seminārs. Seminārā piedalījās vairāk nekā 70 pedagogu tālākizglītotāju un LVA tiešaistes nodarbību skolotāju, ar kuriem aģentūra sadarbojusies šogad vai arī plāno sadarboties nākotnē. Trīs intensīvu dienu garumā pedagogiem bija iespēja gūt gan plašāku skatījumu uz iespējamo nākotnes izglītību un nākotnes prasmēm, gan iepazīties ar aktualitātēm valodas attīstības, literatūras un lasītprasmes veicināšanas jomā, gan gūt praktiskus padomus, ko ņemt vērā, strādājot ar pusaudžiem. Savās pārdomās un zināšanās dalījās filosofs A. Svece, valodnieki A. Veisbergs, I. Urbanoviča, J. Bondare, literatūrzinātnieks R. Briedis, Izdevniecības „Liels un mazs” pārstāvji, psihoterapeits N. Konstantinovs. Kopā ar Dainu Einbergu mācījāmies, kā darba gaitā pašiem sevi pasaudzēt un atgūt spēkus. Par atelpu un radošu iedvesmu pirmās dienas izskaņā parūpējās Rīgas Jaunā teātra aktieris Vilis Daudziņš, bet otrās dienas vakarā ar muzikālu pārsteigumu semināra dalībniekus iepriecināja 2014. gada Eirovīzijas dziesmu konkursa dalībnieks Jorens Šteinhauers. Savukārt, lai semināra dalībnieki labāk iepazītu vietu, kurā seminārs notika, visiem bija iespēja piedalīties aizraujošā orientēšanās spēlē pa Jūrmalu.
Sirsnīgi pateicamies visiem mūsu tālākizglītotājiem un tālmācības skolotājiem par ieinteresētību, darboties prieku un sadarbību ar LVA daudzu gadu garumā!
Šī gada semināra jaunums – sadarbība ar Eiropas Moderno valodu centru.
Valoda skolā – ne tikai valodu stundās
Tālākizglītotāju semināra ievadlekcija izcēla semināra moto – šis laiks ir pārmaiņu laiks. Un šogad pārmaiņas iezīmēja skolotāju tālākizglītotāju seminārā iekļautā Eiropas Moderno valodu centra darbnīca divu dienu garumā (26.–27. jūnijs). Darbnīcu vadīja Eiropas Moderno valodu centra eksperti Artašess Barkhandžajans un Marita Hermele. Darbnīcai eksperti bija devuši nosaukumu „Valoda un citi mācību priekšmeti – roku rokā!”, uzsverot valodas nesaraujamo saikni ar mācību satura apguvi. Lai veicinātu labāku izpratni par valodas nozīmi ne tikai atsevišķos mācību priekšmetos, bet skolas izglītības programmās kopumā, aicinājām darbnīcā piedalīties piecu skolu komandas. Katras komandas sastāvā ietilpa latviešu valodas, angļu valodas, 1–2 citu mācību priekšmetu skolotāji un skolas administrācijas pārstāvis. Darbnīcas mērķis bija pievērst uzmanību valodai izglītības procesā, t.sk. visos priekšmetos un visos valodas aspektos (ikdienas saziņā, akadēmiskajā jeb mācību saziņā, katram priekšmetam specifiskajā saziņā). Daļa dalībnieku atzina, ka iepriekš nekad nebija domājuši par valodu kā instrumentu citu priekšmetu mācīšanai, citi savukārt atzina, ka šīs mācības palīdzēja atjaunot nedaudz jau piemirstas zināšanas – valodas lomai citos priekšmetos savulaik bija pievērsta īpaša uzmanība bilingvālās izglītības kontekstā. Pēc divu intensīvu dienu mācībām darbnīcas noslēgumā skolotāju galvenā atziņa attiecībā uz valodas nozīmes izpratni mācību procesā bija, ka „mēs esam uz pareizā ceļa”! Mājup skolotāji jau devās ar uzdevumu sadarbībā ar LVA gūtās zināšanas nodot tālāk saviem kolēģiem.