Izdots vienpadsmitais populārzinātnisko rakstu krājums „Valodas prakse: vērojumi un ieteikumi”
Latviešu valodas aģentūra laidusi klajā ikgadējā rakstu krājuma „Valodas prakse: vērojumi un ieteikumi” 11. numuru, kurā īpaša uzmanība veltīta valodas un normas jautājumiem.
Rakstu krājumā aplūkoti dažādi aktuāli latviešu valodas prakses jautājumi – par pareizrunu, gramatiku, leksiku, onomastiku, frazeoloģiju, stilu, valodu un vidi, kā arī valodu un normu. Vairākos rakstos sniegts ieskats par latviešu valodas normēšanas komisiju vēsturi, Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisijas Vietvārdu apakškomisijas darbību, kā arī latgaliešu ortogrāfijas komisiju veikumu. Divas publikācijas veltītas kalendārvārdu sistēmas vēsturiskajai attīstībai, latviskās vārddošanas un vārdadienu svinēšanas tradīcijai. Rakstu krājumā ir aplūkotas arī latviešu grafēmikas īpatnību radītās atkāpes no literārās valodas normas, resp., burtu o un e, ē izrunas problēmas valodas praksē. Leksikas sadaļā analizēts folklorisma bāleliņš lietojums plašsaziņas līdzekļos.
Sadaļā par vārdu un tā lietojumu sniegts ieskats par latviešu valodas vārdu krājuma un vārdu lietojuma tendenču maiņām, kā arī Raiņa dienasgrāmatās un piezīmēs lietotiem jaundarinājumiem. Onomastikas sadaļā ir aplūkoti vietvārdi, kas radušies no ķermeņa daļu nosaukumiem uz ārējās līdzības pamata un kas vietvārdos palīdz raksturot ģeogrāfiskā objekta izskatu, formu un pat kvalitāti. Frazeoloģijas sadaļā aplūkota frazeoloģismu izmantošana laikrakstos, kas ir viens no lasītāju uzmanības piesaistīšanas paņēmieniem, it īpaši lietojot tos ar situatīvām stilistiskām pārmaiņām. Lasītājiem lieti noderēs raksts par valodas lietojumu PowerPoint prezentācijās, vienlaikus ņemot vērā kā valodiskos aspektus, tā arī estētiskos un ētiskos faktorus. Gramatikas sadaļā apskatīts skaitļa vārds – vārdšķira, kurai raksturīgs formu neviendabīgums, un sniegts pārskats par skaitļa vārdu locīšanas īpatnībām un galvenajiem principiem skaitļa vārda formu lietojumā. Valodas un vides sadaļā piedāvāts raksts par valodas lietojumu Rīgas vizuālajās zīmēs un lingvistiskā kapitāla līkloču takām Rīgā, proti, vai pilsētas vizuālajās rakstu zīmēs sniegtā informācija ir korekta un nepārprotama.
Krājumu papildina valodas konsultāciju sadaļa, informācija par LZA Terminoloģijas komisijas un Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisijas aktualitātēm, kā arī jaunāko valodniecisko izdevumu bibliogrāfija, humora lappusīte un ziņas par autoriem.
Izdevums paredzēts visiem, kas interesējas par latviešu valodu, par valodas kultūru un valodas prakses jaunumiem.
Rakstu krājumu iespējams iegādāties Latviešu valodas aģentūrā.