Valodas vakaru ciklā tikšanās ar rakstnieci L. Muktupāvelu

Latviešu valodas aģentūra sadarbībā ar O. Vācieša muzeju 2010. gadā aicina uz valodas vakaru ciklu O. Vācieša muzejā Rīgā. Pasākumi notiek katra mēneša pēdējā trešdienā plkst. 1800.

27. oktobrī, trešdien, plkst. 1800 laipni aicinām uz tikšanos Valodas vakaru ciklā „Un es tieši gāju vārdu meklēt” ar rakstnieci Laimu Muktupāvelu, sarunu vadīs Dr.philol. Jānis Zālītis, Memoriālo muzeju apvienības galvenais speciālists.

Laima Muktupāvela literatūrā ienākusi ar stāstiem “Lelles likteņa rotaļās” un “Centrinieks un Naba”. Sākotnēji savus darbus publicējusi ar pseidonīmu Felikss Baranovskis. L. Muktupāvela sarakstījusi romānu “Šampinjonu derība”, “Klucis”, “Cilpas cHRONIKA”, ”Mīla.Benjamiņa”, “BrāliBrāli. Balsu burvji brāļi Kokari”, romānu stāstos “Patiesu dzīves stāstu DUCIS”, eseju krājumu “Tas notiek Latvijā”, „Nāra.//Latviešu stāsti”, īsprozu krājumu „Totēmi”.

Apbalvota ar Eduarda Veidenbauma literāro prēmiju par darbu “BrāliBrāli” (2009), saņēmusi Gada balvu literatūrā par romānu “Šampinjonu derība” (2003), kā arī žurnāla “Karogs” un R. Gerkena konkursa godalgu par trilleri “Cilpa” (2003). 

Tikšanos ar dzejniekiem, rakstniekiem un tulkotājiem sarunu galvenais temats – valoda un literatūra laikmetu griežos, valoda kultūrvēsturiskā skatījumā.

21. gs. arvien vairāk apzināmies, ka valoda ir ne tikai tautas gara un vienotības simbols, bet arī kultūras vērtība. Daiļliteratūrā valoda veic īpašu uzdevumu – kā satura atklāsmes un īstenības mākslinieciskās atveides līdzeklis.

Kā atspoguļot mūsdienu sarežģīto laiku un cilvēku pasaules izpratni poētiskajā, emocionāli ekspresīvajā – daiļliteratūras valodā? Kā mūsdienu domāšanas īpatnības izpaužas valodas līdzekļu izmantojumā? Ko nozīmē autora valodas individualitāte? Kā saprotam daiļliteratūras valodas individuālo normu pretstatā (vai saistībā ar) gramatisko valodas normu? Ko īsti valodā nozīmē „literārs” un „neliterārs”? Kā vārda brīvība izpaužas daiļliteratūrā, kāda ir daiļdarba valodas vieta un loma latviešu valodas sistēmā? Tie ir tikai daži valodas un literatūras krustpunkti, par kuriem tiks runāts valodas vakaros.

Šogad plānotās tikšanās:

24. novembrī

Imants Auziņš

29. decembrī

Ēriks Hānbergs  

Ieeja bez maksas.

Satiksme: 10. tramvajs, 25. autobuss līdz pieturai Arkādijas parks, vilciens līdz Torņkalna stacijai.

Precīzāka informācija pa tālruni 67201684 vai e-pastu: velga.licite@valoda.lv