Valodas vakarā tikšanās ar literatūrzinātnieku un dzejnieku Valdi Ķikānu

Latviešu valodas aģentūra sadarbībā ar O. Vācieša muzeju 2010. gadā aicina uz valodas vakaru ciklu O. Vācieša muzejā Rīgā, O. Vācieša ielā 19. Pasākumi notiks katra mēneša pēdējā trešdienā plkst. 1800.

28. jūlijā plkst. 1800 O. Vācieša muzeja ābeļu dārzā laipni aicinām uz tikšanos valodas vakaru ciklā „Un es tieši gāju vārdu meklēt” ar literatūrzinātnieku, kritiķi, dzejnieku un ilggadēju Ojāra Vācieša daiļrades pētnieku Valdi Ķikānu, sarunu vadīs literatūrkritiķe Anda Kubuliņa.

{attachments 280}

Valdis Ķikāns ilgus gadus bijis Daugavpils Universitātes profesors. Pagājušā gada nogalē literatūrzinātnieks atzīmēja apaļu jubileju, tomēr viņa darbos neizsīkst urdošs pētnieka gars un jauneklīga atklājēja aizrautība.

Grāmatas „Dziedi man, mūza…” (1972) aplūkota latviešu poēmas vēsture no tās rašanās līdz mūsu dienām. Grāmatā „Tevī kāpj mīļums…” (1989) analizēta 0. Vācieša dzeja.
Literatūrkritiskas apceres par dzeju apkopotas grāmatā „Vienmēr zaļais koks” (1976),
Apceres par 0. Vācieti, I. Ziedoni, I. Auziņu, A. Skalbi un M. Čaklo – grāmatā „Pieci” (1980).
Sastādījis rakstu un dzejoļu krājumu par O. Vācieti „Kur cilvēks sācies” (1974). Sastādījis dzejoļu izlasi „Sarkans ziedu ķekars” (1987). Izdevis dzejoļu krājumu „Sievietes vārdi” (1984), „Tāds, māte Latvija, tavs pavasaris” (1991), „Latgalē dzimusī” (2000),
„Ir un nav” (2002). Teorētiska rakstura apceru grāmata „Mākslinieciskais laiks un telpa latviešu mūsdienu poēmā” (1994), „Lirika: tēli, kompozīcija, žanri, virzieni” (1998).
Periodikā publicēti Valda Ķikāna raksti un recenzijas par aktuālām parādībām literatūras procesā.

Tikšanos ar dzejniekiem, rakstniekiem un tulkotājiem sarunu galvenais temats – valoda un literatūra laikmetu griežos, valoda kultūrvēsturiskā skatījumā.

21. gs. arvien vairāk apzināmies, ka valoda ir ne tikai tautas gara un vienotības simbols, bet arī kultūras vērtība. Daiļliteratūrā valoda veic īpašu uzdevumu – kā satura atklāsmes un īstenības mākslinieciskās atveides līdzeklis.

 

Kikans11

Kikans22

 

Uz tikšanos vēl plānots aicināt:

25. augustā

Māri Salēju

29. septembrī

Knutu Skujenieku

27. oktobrī

Laimu Muktupāvelu

24. novembrī

Imantu Auziņu

29. decembrī

Ēriku Hānbergu  

 

Ieeja bez maksas.

 

Satiksme: 10. tramvajs, 25. autobuss līdz pieturai Arkādijas parks, vilciens līdz Torņkalna stacijai.