Noslēgušies Eiropas Valodu dienas pasākumi

  Eiropas Valodu dienas 2009 programmā interesentiem tika piedāvāta iespēja piedalīties 20 Latviešu valodas aģentūras un sadarbības partneru piedāvātajos pasākumos.

26. septembrī Eiropas Savienības dalībvalstis atzīmēja  Eiropas Valodu dienu, kad īpaša uzmanība tika pievērsta Eiropas valodām, valodu daudzveidībai un to apguvei. Eiropas Valodu dienas mērķis bija parādīt valodu dažādību un daudzveidību, veicināt valodu apguvi, kā arī iedrošināt cilvēkus mācīties valodas visa mūža garumā.

Eiropas Valodu dienai 2009 veltītie pasākumi sākās pirmdien, 21. septembrī, ar bilingvālajiem dzejas lasījumiem reģionos: Gulbenes bibliotēkā (Gulbenē, O. Kalpaka ielā 60 A) plkst. 14.00, Valmieras bibliotēkā (Valmierā, Cēsu ielā 4) plkst. 19.00 un 22. septembrī Jelgavas novada Domē (Jelgavā, Pasta ielā 37) plkst. 16.30. Literārajos vakaros bija iespēja dzirdēt dzejas priekšlasījumus astoņās dažādās valodās: grieķu-latviešu, franču-latviešu, vācu-latviešu, ungāru-latviešu, spāņu-latviešu, čehu-latviešu un armēņu-latviešu valodā.

Savukārt „Latvijas Avīzes” lasītājiem bija iespēja piedalīties viktorīnā „Valodas pētnieks”. Tika saņemtas 60 atbildes uz viktorīnas jautājumiem. Viktorīnas uzvarētāji:

1.  vieta – Līva Štāle, Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas 11. klases skolniece;

2.  vieta – Signe Jānelsiņa, Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas 11. klases skolniece;

3.  vieta – Barkavas pamatskolas 9. klases kolektīvs;

4.  balva par skaistāko noformējumu – Klinta Gaisa, Jelgavas 3. pamatskolas 6. klases skolniece;

5.  balva par centību – Jānis Dāvis Siliņš un Kristers Purvišķis, Ķeguma Komercnovirziena vidusskolas 4. a klases skolnieks.  

No 21. līdz 25. septembrim katru dienu plkst. 16.40 radio „Skonto” skanēja konkurss „Valodu karuselis”, kurā klausītājiem tika uzdots jautājums par kādu no Eiropas valodām. Šoreiz tās bija dāņu, lībiešu, zviedru, franču un norvēģu valodas. Konkursa dalībniekiem bija jāatpazīst šī valoda un jānorāda nolasītā citāta tulkojums latviešu valodā. Balvā – mācību līdzekļi konkrētās valodas apguvei.

22. septembrī plkst. 15.00 LU Mazajā aulā notika konference „Tehnoloģijas valodu apguvē”, kurā sabiedrība tika iepazīstināta ar 2008./ 2009. gada valodu apguves labāko pētījumu rezultātiem, notika pētījumu izvērtēšana, apspriešana un nākamā gada tēmu izvirzīšana.

22. septembrī plkst. 17.00 „Valodas kafejnīcā” (Berga bazārā, Rīgā, Elizabetes ielā 85A) notika intelektuālas sarunas „Padziļinātu valodas un kultūras zināšanu priekšrocības”, ko vadīja skolotāja Silvija Andernovica un Ieva Sentivani. „Valodas kafejnīcā” ir Eiropā pazīstamā iniciatīva – vienas valodas pratējiem satikties un neformālā gaisotnē sarunāties – pamazām šī tradīcija tiek ieviesta arī Latvijā.

23. septembris notika nacionālo filmu vakarā skatītāji varēja noskatīties dažādas Eiropas valstu mākslas filmas:

plkst. 15.30 kinoteātrī  “K-Suns” (Rīgā, Elizabetes ielā 83/85) dāņu filmu “Cīnītāja”;

plkst. 17.30 Gētes institūtā (Rīgā, Torņu ielā 1) vācu filmu „Skrien, Lola, skrien!”;

plkst. 19.00 Francijas Kultūras centrā (Rīgā, Elizabetes ielā 59) franču filmu „Mīlestības un nejaušības spēles”.

26. septembrī plkst. 18.00 Valodu skolā „Skrivanek Baltic” (Rīgā, Brīvības ielā 40) tika demonstrēta čehu animācijas filma „Burvju rīkstīte”.

 24. septembrī no plkst. 16.00 līdz 18.00 tirdzniecības parka „Alfa” (Rīgā, Brīvības ielā 372) 1. stāva centrālajā laukumā pie informācijas centra notika „Valodu degustācijas”. Interaktīvā pasākuma laikā lielveikala apmeklētājiem tika piedāvāta iespēja „izjust ” dažādu valodu „garšas” un pārbaudīt, kurā valstī viņi neapjuktu un prastu nopirkt nepieciešamos pārtikas produktus – septiņās dažādās valodās bija jāatpazīst pārtikas produktu nosaukumi. Ar šo uzdevumu veiksmīgi tika galā 133 pasākuma dalībnieki. Izlozes kārtībā viens dalībnieks laimēja dāvanu karti mācībām „Skrivanek Baltic” Valodu skolā.

 Eiropas Valodu dienas pasākumi turpinājās ar zinātnisko konferenci „Pirmais vārds” 25.septembrī no plkst. 10.00 līdz 16.00, kas notika Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā. Zinātniskā konference tika veltīta valodu apguvei pirmsskolā un bērnībā. Konferences laikā notika Eiropas Atzinības zīmes valodu apguvē uzvarētāju apbalvošana. Atzinības zīme tiek pasniegta skolēniem un skolotājiem par veiksmīgu darbību valodu mācīšanā un apguvē. Šīs iniciatīvas mērķis ir meklēt un atrast jaunas, oriģinālas, citās valstīs un valodās pārņemamas svešvalodu apguves metodes un paņēmienus.

25. septembrī plkst. 17.30 notika arī spāņu kultūras vakars („Skrivanek Baltic” Valodu skolā, Rīgā, Brīvības ielā 40), kurā bija iespēja skatīties flamenko dejas, dzirdēt spāņu dzeju un mūziku, vērot fotoizstādi un tuvāk iepazīties ar spāņu kultūru. 

26. septembrī, Eiropas Valodu dienā, no plkst. 10.00 līdz 11.30 Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā notika 18 valodu darbnīcas „Iepazīsti valodas”, kurās dalībai īpaši tika aicināti skolēni un studenti. Valodu darbnīcas notika grupās, un to dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar spāņu, lietuviešu, igauņu, vācu, franču, angļu, grieķu, ungāru, itāļu, īslandiešu, dāņu, norvēģu, armēņu, esperanto, lībiešu, latviešu, čehu un zviedru valodu. Vislielākā interese bija par spāņu un itāļu valodu.

Eiropas Valodu dienas 2009 noslēguma pasākums un apbalvošanas ceremonija notika 26. septembrī plkst. 11.30 Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas zālē. Tajā tika pasniegtas balvas aktīvākajiem un labākajiem konkursa „Valodas pētnieks” un Valodu darbnīcu dalībniekiem. Ne tikai Valodu darbnīcas, bet arī visu citu pasākumu apmeklējums bija bez maksas.

Eiropas Valodu dienā 2009 tika izsludināti arī konkursi, kuri notiks no šī gada 21. septembra līdz 18. novembrim: Latvijas vispārizglītojošo skolu 1. līdz 4. klašu skolēni aicināti piedalīties zīmējumu konkursā „Skaista mana tēvu zeme par visām zemītēm”, bet 5. līdz 12. klašu skolēni – literāro darbu konkursā „Iededzies par savu tautu, valsti un valodu!”. 3 labākos darbus no katras skolas līdz 18. novembrim gaidīsim Latviešu valodas aģentūrā, Rīgā, Lāčplēša ielā 35-5, LV-1011. Ar konkursu nolikumu varat iepazīties Latviešu valodas aģentūras mājaslapā wwww.valoda.lv.

Eiropas Valodu dienas 2009 pasākumus Latviešu valodas aģentūra organizēja kopā ar sadarbības partneriem:

Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā, „Skrivanek Baltic”, Francijas kultūras centru, Dānijas kultūras centru, Gētes institūtu, Latvijas Valodu skolotāju asociāciju, UNESCO, Latvijas Itāļu valodas pasniedzēju asociāciju, „Latvijas Avīzi”, Akadēmisko programmu aģentūru, Valodu mācību centru, Rīgas Valsts 1. ģimnāziju, Itāļu valodas un kultūras biedrību „Dante Alighieri”, Ungārijas Republikas vēstniecību, Čehijas Republikas vēstniecību, Nordistikas centru, Līvu kultūras biedrību, t/p Alfa, Latvijas Universitāti, Latvijas Esperanto asociāciju un Lietuviešu vidusskolu. Pasākumu atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrija.

Latviešu valodas aģentūra izveidota 2009. gada 1. jūlijā, apvienojot Valsts valodas aģentūru un Latviešu valodas apguves valsts aģentūru, un tās mērķis ir veicināt latviešu valodas – Latvijas Republikas valsts valodas un Eiropas Savienības oficiālās valodas – statusa nostiprināšanu un ilgtspējīgu attīstību.

Plašāka informācija par Eiropas Valodu dienu 2009 apskatāma Latviešu valodas aģentūras mājaslapā www.valoda.lv.

Latviešu valodas aģentūra

projektu vadītāja Velga Līcīte                                                  

tel. 67201684

Rīga, Lāčplēša iela 35-5, LV-1011

e-pasts: velga.licite@valoda.lv www.valoda.lv